11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości upamiętnia odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.Cały proces trwał wiele dni, a 11 listopada to symboliczny początek odrodzenia państwa po zaborach. Obecnie w Polsce święto to jest okazją do pokazania patriotyzmu i tożsamości narodowej. Na terenie całego kraju odbywają się oficjalne obchody oraz wydarzenia o charakterze lokalnym. W naszej szkole, jak co roku 10.11 odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowana przez uczniów i nauczycieli ZST Lucynę Cygonik, Sławomira Skowrona oraz Beatę Marchwicką-Świętek. Program artystyczny pt. „Niepodległość – gra i życie” cieszył się dużym zainteresowaniem zgromadzonych w auli ZST uczniów. Narodowe Święto Niepodległości Polski na początku miało charakter wojskowy. Dopiero w 1937 r. dołączyło do grona świąt państwowych. W czasie II wojny światowej okupanci zakazali obchodów 11 listopada, a Polacy decydowali się wyłącznie na konspiracyjne uroczystości. Po wojnie władze komunistyczne również nieprzychylnie podchodziły do upamiętniania odzyskania przez Polskę niepodległości. Jeszcze w 1945 r. zastąpiono święto Narodowym Świętem Odrodzenia Polski, które obchodzono 22 lipca. Narodowe Święto Niepodległości wróciło do kalendarzy w 1989 r. W 2022 r. obchodzimy 104. rocznicę odzyskania niepodległości. Jako mieszkańcy Tarnowa możemy być dumni z tego, że nasze miasto jako pierwsze na ziemiach polskich tą niepodległość ogłosiło. W dniu 30 października 1918 roku burmistrz Tarnowa Tadeusz Tertil, który już wówczas był członkiem prezydium działającej w Krakowie Polskiej Komisji Likwidacyjnej Galicji i Śląska Cieszyńskiego, zwołał nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej, podczas którego zaproponował przyjęcie wniosku, że: „Tarnów oddaje się poleceniom rządu warszawskiego i że organowi rządowemu utworzonemu przez Radę Regencyjną da posłuch”. Termin rozbrojenia Austriaków i zajęcia najważniejszych budynków w mieście wyznaczono na godziny poranne 31 października. W budynku Bractwa Kurkowego w Parku Strzeleckim wieczorem 30 października skoszarowano około 200 osób. Następnego dnia o godzinie 6.00 rozpoczęto zajmowanie siedziby żandarmerii, policji, budynków poczty, dworca, banków, a wreszcie starostwa. Według relacji uczestników do godziny 7.30 akcja została z sukcesem zakończona. Przejęcie władzy cywilnej odbyło się spokojnie i bezkrwawo. Miasto Tarnów jako pierwsze na ziemiach polskich odzyskało niepodległość wyprzedzając o kilka godzin wydarzenia krakowskie. Po 146 latach okupacji (Tarnów już w roku 1772 znalazł się pod zaborem austriackim) wojska zaborcze zostały rozbrojone, a na budynkach zawisły biało-amarantowe flagi.

Tarnów obecnie również świętuje swoją niepodległość. Uroczystości miejskie rozpoczęły się już 30 października wspólną sesją Rady Miasta Tarnowa i Rady Powiatu Tarnowskiego oraz apelem pod Grobem Nieznanego Żołnierza. Główne wydarzenia będą miały miejsce 11 listopada. Zainauguruje je uroczysta msza św. o godz. 15 odprawiona w katedrze w intencji ojczyzny. O godz. 16.30 będzie miała miejsce oficjalna uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz złożenie kwiatów przy pomniku J. Piłsudskiego. Ostatnim akcentem tarnowskich obchodów 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości będzie wspólne śpiewanie na schodach przed budynkiem Teatru im. Ludwika Solskiego pieśni niepodległościowych, żołnierskich i patriotycznych, czyli „Solski Patriotycznie”. Wydarzenie to rozpocznie się o godz. 17.30. Do świętowania zachęca także Rada Osiedla Mościce, która zaprasza o godzinie 10 na uroczystą mszę św. w swoim kościele parafialnym.

Natomiast o godzinie 11 odbędą się uroczystości na cmentarzu komunalnym w Mościcach, a o 11.45 orkiestra dęta Zakładów Azotowych wykona pieśni patriotyczne. W tych wydarzeniach będą brali udział uczniowie klas pierwszych ZST wraz z wychowawcami. Zapraszamy!

 

Sławomir Skowron