Szachowe Mistrzostwa ZST rozstrzygnięte

29 stycznia 2026 r., w trakcie trwania Szkolnych Dni Kultury, rozegrany został finał Szachowych Mistrzostw ZST. Turniej dostarczył wielu emocji, a o końcowym triumfie zdecydowała dopiero ostatnia, siódma seria gier.

Po raz trzeci z rzędu tytuł mistrza ZST w szachach zdobył Szymon Pieczonka (5TN), który obronił pozycję lidera mimo bardzo zaciętej rywalizacji. Jego główny konkurent, Jakub Lis, był tego dnia w znakomitej formie – wygrywał kolejne partie, odrobił stratę jednego punktu i przed ostatnim meczem objął prowadzenie w turnieju. Szymon natomiast niespodziewanie poniósł dwie porażki – z Sebastianem Czerwonym (3I) oraz Kacprem Wolskim (5TI).

Decydujący okazał się bezpośredni pojedynek liderów w ostatniej rundzie. Szymon Pieczonka wygrał tę partię, zrównał się punktami z Jakubem Lisem i dzięki lepszej punktacji pomocniczej sięgnął po mistrzowski tytuł. Jakub Lis został sklasyfikowany na 2. miejscu.

Na 3. miejscu uplasowała się Dominika Owsianka, która przeszła do historii turnieju jako pierwsza dziewczyna na podium Szachowych Mistrzostw ZST. Zdobyła również tytuł mistrzyni szkoły w kategorii dziewcząt. Jej systematyczne postępy pozwalają przypuszczać, że w przyszłym roku może powalczyć nawet o zwycięstwo w całym turnieju.

Kolejne miejsca zajęli: 4. Hubert Małek (5TN), 5. Kacper Wolski (5TI), 6. Wiktor Nowak (2E).

Na uwagę zasługują także młodsi szachiści z klas 1–2, którzy choć znaleźli się poza czołową szóstką, pokazali duży potencjał i z pewnością w kolejnych latach będą walczyć o wyższe lokaty.

Szachowe mistrzostwa, rozegrane w ramach Szkolnych Dni Kultury, były doskonałym przykładem sportowej rywalizacji, koncentracji i pasji do królewskiej gry.