ZST

„Polak Węgier dwa bratanki”

W ramach konkursu  „Stosunki polsko – węgierskie w latach 1914 – 1945 nasi uczniowie spędzili pięć dni na Węgrzech.
W pierwszym etapie konkursu uczniowie mieli za zadanie napisanie pracy na temat miejsc pamięci  poświęconych bohaterom związanym ze wspólną historią obu narodów. Jak się okazało wiele prac
z naszej szkoły zostało zaakceptowanych, dzięki czemu mogliśmy przejść do drugiego etapu,
w ramach, którego zorganizowany był wyjazd na Węgry gdzie miał odbyć się finał. Do państwa Madziarów udali się następujący uczniowie: Magdalena Nowak, Anna Baran, Marcin Zając – 3 LOD, Joanna Długosz, Sylwia Godek, – 3 LOE, Beata Dusza, Paulina Bugajska, Iwona Kurczab – 2TACH oraz Mirek Wiejacki – 3 TSK opiekunką grupy była Pani mgr Marzena Gawron. Nasza „drużyna” spędziła pięć dni w miejscowości Zanka położonej nad jeziorem Balaton
w zachodnich Węgrzech. Najlepszy wynik w kolejnym etapie konkursu osiągnęła uczennica klasy 3 LOE Joanna Długosz, która zajęła 6 miejsce w ścisłym finale. Podczas pobytu na Węgrzech nasi absolwenci mieli okazję odbyć rejs statkiem przez Balaton, zobaczyć regionalny taniec, a także spróbować tamtejszej kuchni. W ramach konkursu mieliśmy okazję wysłuchać wykładów prowadzonych przez prof. Kovatsa. Mimo różnic językowych od razu złapaliśmy wspólny kontakt
z węgierską młodzieżą, która okazała się bardzo sympatyczna i otwarta. Razem śpiewaliśmy węgierskie piosenki i uczyliśmy się tamtejszych zabaw. Oprócz wcześniej wymienionych atrakcji, młodzież naszej szkoły w drodze powrotnej odwiedziła Budapeszt, który zrobił na wszystkich niesamowite wrażenie. Podczas krótkiej wizyty w stolicy Węgier udało się nam zobaczyć Most Łańcuchowy, budynek Parlamentu oraz Plac  Bohaterów zwanym Placem Tysiąclecia. Nasi uczniowie z pewnością nie zapomną gościnności Węgrów a także wspaniałej atmosfery, która panowała podczas pobytu. W końcu „Polak Węgier dwa bratanki…”
Marcin Zając