Uczniowie polecają

Uczniowie naszej szkoły polecają książki na wakacje i nie tylko… Lektura nie tylko bawi, ale i rozwija, stwarza alternatywę dla gier i nudy. Jednak nie będziemy nudzić. Zachęcamy do przeczytania recenzji różnorodnych książek, a następnie do lektury. Dla każdego coś dobrego…

Córka Króla Moczarów” Karen Dionne to mocna i trudna historia.

Główna bohaterka, czyli dziecko żyjące w chacie na moczarach. Jej ojciec porwał matkę w wieku 14 lat i po dwóch latach wyniku gwałtów urodziła się Helena. Dziewczynka była skazana tylko na towarzystwo rodziców, przez to zaczęła ustawiać swojego ojca, za to matkę uważała za słabą i nieznaczącą. Mały Cień tak właśnie nazywał ją ojciec, który nauczył ją, jak polować, tropić, używać broni palnej oraz poznawać naturę zwierząt. Im Helena stawała się dojrzalsza, tym bardziej przypominała ojca więc co musiało się stać, że postanowiła uciec razem z matką?

Historia toczy się kilka lat po ucieczce. Helena, bo to z jej perspektywy jest pisana książka. Stała się dorosła kobietą z mężem Stephenem oraz dwiema córkami Iris i Mari. Kobieta utrzymuje się ze sprzedaży domowych dżemów i można powiedzieć, że kobieta wreszcie ma spokojne szczęśliwe życie. Pewnego dnia jej harmonijne życie zostaje zaburzone, kiedy jej ojciec uciekł z aresztu. Wtedy przerażona bohaterka zaczyna przypominać sobie dzieciństwo, o którym jej rodzina nie wie. Przed Heleną ostatnia walka musi wyśledzić ojca, aby doprowadzić do jego ukarania i powrócić do jej spokojnego życia.

Książka to psychologiczny thriller. Interesujący  jest wątek psychologiczny oraz studium małej Heleny i jej próby ucywilizowania się do reszty społeczności.

Książka, chociaż trudna jest warta przeczytania. Historia potrafi pozytywnie zaskoczyć i zainteresować czytelnika. Polecam. Roksana 4TF

” W głębi lasu” – Harlan Coben – Po dwudziestu latach od tajemniczego zniknięcia czworga nastolatków, na jaw wychodzą nowe fakty. Odnaleziono tylko dwa ciała.

Wśród zaginionych osób jest Camila, siostra prokuratora Paula Copelanda, który nigdy nie pogodził się ze stratą . Wydaje się, że nikt się nie dowie co się stało w głębi lasu. Jednak, gdy pojawiają się nowe ślady, Paul rozpoznaje w zastrzelonym mężczyźnie jedną z zaginionych ofiar tragedii na obozie młodzieżowym i zadaje sobie pytanie Czy Kamila wciąż żyje?

” W głębi lasu” to wciągający thriller , pełen napięcia i niespodziewanych zwrotów akcji. Autor mistrzowsko buduję atmosferę zagadki i tajemnicy, co sprawia, że trudno oderwać się od książki. Plusem są bardzo dobrze zarysowane postacie. Każda ma inna historię i intrygujący charakter. Główny bohater Paul jest postacią zmagającą się z demonami przeszłości, które znacząco wpływają na jego rozwój i podejmowane decyzje.  Książka ukazuję siłę ludzkiego charakteru w obliczu traumy i trudności, skłaniając czytelnika do refleksji nad uczuciem cierpienia i nadziei.

Wilka zaletą było trzymanie w napięciu i stopniowe budowanie akcji. Styl pisania Cobena jest również ogromnym pozytywem , gdyż jest bardzo przystępny i prosty, co czyni książkę przyjemną i dynamiczną.

Idealana książka dla miłośników thrillerów, ale i dla osób, które chcą zacząć przygodę z kryminałami. Polecam Weronika 1F

,,Służąca” Weroniki Wierzchowskiej to powieść obyczajowo-historyczna, która ukazuje nam losy zesłanej na Syberię Marianny. Przed zesłaniem dziewczyna, dzięki ojcu, znajduje miejsce na dworze jako służąca. Jest pracowita i sumienna, ale także naiwna i często buja w obłokach. Przez to zostaje oszukana i zdradzona. Jednak nie poddaje się i odnajduje w sobie siłę, aby porażkę przekuć w zwycięstwo i ostatecznie zemścić się na zdrajcach. Książka jest pełna zwrotów akcji, dynamiki, wątki spójne i dobrze przemyślane, a postacie nietuzinkowe i bardzo dobrze nakreślone. Zabiegiem jaki stosuje autorka, który moim zdaniem sprawia, że książkę czyta się płynnie i przyjemnie, jest przeplatanie ze sobą „przeszłości” i „teraźniejszości” bohaterki.

Dlatego też powieść wciągnęła mnie od pierwszych stron i nie mogłam się od niej oderwać. Jest to jedna z lepszych książek obyczajowych jakie przeczytałam w ostatnim czasie i mogę ją szczerze polecić.  Polecam Asia 4TF