wycieczka eduscience

Uczniowie klasy 1 N pod opieką Pana Marka Gajdy oraz Pana Pawła Golca uczestniczyli w czterodniowej wycieczce nad Morze Bałtyckie w ramach projektu EDUSCIENCE. Trud podróży zrekompensowały im niesamowite wrażenia, mogli przekonać się jak wygląda życie marynarza, gdyż mieli możliwość spędzić noc na statku. Program wycieczki był bardzo bogaty.
Podczas wycieczki uczniowie poznali historię rozwoju żeglugi morskiej w Polsce, współczesne  metody nawigacji,…

mieli okazję zobaczyć jak wygląda droga kształcenia adeptów sztuki morskiej oraz poznali najważniejsze terminy dotyczące meteorologii morskiej. Wizyta w Ośrodku Żeglarskim Akademii Morskiej pozwoliła uczniom zapoznać się z typami i budową współczesnych jachtów motorowych i żaglowych oraz poznać podstawy nawigacji.
Niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie statku szkoleniowego Horyzont II. Jednostka ta regularnie uczestniczy w badaniach polarnych. Uczniowie odwiedzili między innymi mostek kapitański, pomieszczenia załogi, komorę maszynową. Wysłuchali również bogato ilustrowanego wykładu na temat rejsów polarnych statku Horyzont II.
Drugiego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili Hel. Celem wycieczki była wizyta w Błękitnej Szkole Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Podczas zajęć była poruszana problematyka ekologiczna morza i strefy przybrzeżnej. Prelekcje, pogadanki i filmy tematyczne zostały uzupełnione o zajęcia terenowe oraz zwiedzanie ciekawych miejsc na Półwyspie Helskim.