WYCIECZKA ROWEROWA I EKOLOGIA

W dniu 20.09.2024 odbył się szkolny rajd rowerowy. Tym razem istotna była nie tylko sama jazda na rowerze. Uczestnicy przy okazji wzięli udział w warsztatach ekologicznych.

Stało się to możliwe dzięki współpracy z Fundacją Edukey Pana Adama Markiewicza, który zaprosił nas do udziału w małopolskim programie Ecoair. Wystartowaliśmy na rowerach  o poranku spod budynku naszej szkoły. Po dotarciu do pobliskiej miejscowości Ostrów rozpoczęły się warsztaty. W pierwszej części pani z Tarnowskiego Wydziału Ochrony Środowiska przedstawiła prelekcję na temat czystości powietrza, jego wagi dla naszego życia i zagrożeń wynikających z jego zanieczyszczenia. Następnie udaliśmy się do pobliskiej elektrowni wodnej na Dunajcu. Jest to całkowicie nowy obiekt, w którym w sposób ekologiczny pozyskuje się energię elektryczną. Mogliśmy wraz z pracownikiem elektrowni wejść do jej wnętrza, zobaczyć maszyny i urządzenia dzięki, którym energia płynącej wody zamieniana jest na prąd elektryczny. Warto podkreślić, że nie zapomniano o rybach korzystających z rzeki. Wybudowano dla nich specjalny kanał, którym mogą one migrować w obu kierunkach. Czekając na wejście do elektrowni wysłuchaliśmy krótkiej prelekcji na temat programu „czyste powietrze” przedstawionej przez panią z gminy Wierzchosławice. Po zakończeniu warsztatów skierowaliśmy się w stronę Lasu Radłowskiego. Tam na znanej i uroczej polanie czekała miła niespodzianka. Fundacja przygotowała dla nas poczęstunek. Było ognisko z kiełbaskami, owoce i napoje. Ponadto każdy uczestnik otrzymał koszulkę z logo fundacji oraz certyfikat potwierdzający udział w warsztatach. Odpoczynek na polanie bardzo się przydał przed drogą powrotną do Mościc.

Opiekunami w trakcie wycieczki byli: pani wicedyrektor Dorota Lis, pani kierownik kształcenia praktycznego Wioletta Krawiec oraz nauczyciele wychowania fizycznego pani  Renata Zgłobicka, i panowie Krzysztof Bortnowski i Zbigniew Chmura.

Relacja foto: Dominika Owsianka kl.3f