Wyniki szkolnych prawyborów parlamentarnych 2023

Prawdziwe wybory poprzedziły zorganizowane w ZST prawybory szkolne. Wygrała je Konfederacja Wolność i Niepodległość, PIS znalazła się dopiero na 4 miejscu.

Mimo, że prawybory odbyły się 10 października, wyniki publikujemy dopiero dzisiaj, aby zgodnie z regulaminem akcji „Młodzi głosują”  uniknąć podejrzeń o agitację polityczną.

W głosowaniu wzięło udział 268 uczniów, co daje 35 % frekwencji.

Wyniki wyborów:

Konfederacja Wolność i Niepodległość  31,8 %

Koalicja Obywatelska                             22,1%

Trzecia Droga (Polska 2050 i PSL)        18,6%

Prawo i Sprawiedliwość                         11,5%

Nowa Lewica                                          11,1%

Cała społeczność uczniowska miała okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety. W szkole odbywały się również lekcje na temat kompetencji  i roli parlamentu, zasad demokracji, zasad organizowania wyborów oraz znaczenia wyborów w funkcjonowaniu demokratycznego państwa.

W przeprowadzenie prawyborów szczególnie zaangażował się zespół uczniów ZST,  bez którego pracy nie udałoby się to przedsięwzięcie. Serdecznie dziękuję im wszystkim za zapał i poświęcony czas.

Koordynator projektu „Młodzi głosują”

fot. Kacper Wielgus 5tf