10 edycja Bliskich Spotkań z Chemią

„Bliskie Spotkania Z Chemią” odbyły się w naszej szkole 29-30 listopada 2023 r.

Jubileuszowa, 10 edycja objęta została honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa.

Pani wiceprezydent Bogumiła Porębska pogratulowała całej społeczności ZST jubileuszu a pan Zbigniew Paprocki Dyrektor Generalny  Grupy Azoty S. A. zapowiedział nowe obszary współpracy ze szkołą.

Wykładowcy wyższych uczelni, Akademii Tarnowskiej  i Politechniki Rzeszowskiej oraz pracownicy firm, z którymi ZST współpracuje, Grupy Azoty oraz Gaz Systemu,  przybliżyli  uczniom klas chemicznych  różnorodne zagadnienia  związane z chemią.

Dziękujemy wszystkim Wykładowcom za przyjęcie naszego zaproszenia do udziału w sesji.

Bliskie spotkania z chemią to wspaniała okazja do poszerzenia zainteresowań nie tylko z zakresu chemii, ale również ekologii, tworzyw sztucznych, biochemii, kosmetologii, a nawet kryminologii.

Warto podkreślić, że w roli prelegentów wystąpili również uczniowie ZST, którzy kształcą się w zawodach chemicznych: technik analityk i technik technologii chemicznej.

Gratulujemy naszym uczennicom, świetne wystąpienia, pełen profesjonalizm.

W pierwszym dniu członkowie Szkolnego Koła Młodych Chemików, które współpracuje ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego przygotowali pokaz doświadczeń chemicznych. Wszyscy mogli się   przekonać na własne oczy, że chemia jest nie tylko ciekawa i kolorowa, ale nawet magiczna. Pani Aneta Abram( Dyrektor Wydziału  Edukacji) z uwagą obserwowała doświadczenia i słuchała profesjonalnych komentarzy uczniów.

Tematyka wykładów była bardzo zróżnicowana: kompostowanie bioodpadów, materiały ceramiczne, analiza białek, polimery w kryminalistyce, rozwój chemii na przestrzeni wieków, związki chemii ze sztuczną inteligencją.

Poznaliśmy odpowiedzi na wiele pytań: Jak wygląda cegła widziana pod mikroskopem, jak powinno się kompostować bioodpady, jakie kosmetyki lubi nasza skóra, czy leki przeciwbólowe leczą czy trują, zbadaliśmy poziom hałasu, którym jesteśmy otoczeni, dowiedzieliśmy się  kto potrafi głośniej gwizdać Dyrektor czy uczniowie?

Szczegółowy wykaz tematów w załączonym programie sesji potwierdza, że wszystkie prezentowane zagadnienia były bardzo interesujące  i aktualne.

Tegoroczne Bliskie Spotkania  z Chemią zakończył quiz chemiczny.  Przeprowadzony w formule teleturnieju „Milionerzy” dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych emocji. Rywalizacje wygrała klasa 5TT, drugie miejsce zajęła klasa 3TAT a trzecie klasa 4TAT.

Dyrekcja Szkoły  dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia:

Panu Łukaszowi Cudkowi za przygotowanie oprawy graficznej.

Koleżankom Chemiczkom za niezawodne i wielostronne zaangażowanie:  p. Agnieszka Pawlina- Boduch, Elżbieta Skowron, Anna Puda –Skowron, Ewelina Ryczek, Anita Szeląg są niezastąpione!

Radzie Rodziców za ufundowanie upominków dla wykładowców i nagród konkursowych.

Prowadzącym Jagodzie Kózka I Natalii Białek z 2 TAT za prawdziwy profesjonalizm.

Uczniom przygotowującym pokazy chemiczne- Jesteście Wspaniali!

Obsłudze sprzętu nagłaśniającego: Błażejowi Bogacz z 2 PT, Dominikowi Podraza z 5 TI

Fotografom z 4 TF; Weronice Kłusek, Wojtkowi Kania,

Panu Bartkowi Koziołowi za pomoc przy przygotowaniach

Dwudniowa sesja chemiczna Bliskie Spotkania z Chemia to prawdziwe święto wszystkich Chemików w ZST.  Następna edycja już za rok. Zapraszamy.

(Fotorelacja podzielona jest na 4 osobne galerie)

1 dzień – fot. Weronika Kłusek 4tf

1 dzień – fot. Wojciech Kania 4tf