48 Olimpiada Wiedzy Technicznej

W wtorek 4.01.2022 r. w godz. 1000-1400 w auli Zespołu Szkól Technicznych w Tarnowie-Mościcach odbędą się zawody okręgowe 48 Olimpiady Wiedzy Technicznej.

Olimpiada Wiedzy Technicznej jest organizowana dla uczniów szkół ponadpodstawowych a jej celem jest rozwijanie wśród uczestników zainteresowania nauką i techniką, rozszerzanie zakresu wiedzy i podnoszenie ich kompetencji oraz ujawniania predyspozycji w dziedzinie techniki, a także współpraca w procesie kształcenia i wychowania młodzieży, nauczycieli szkół średnich z nauczycielami akademickimi z wiodących krajowych uczelni technicznych.

Olimpiada Wiedzy Technicznej odbywa się na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu z 29 stycznia 2002 r. i jest objęta patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki.

Ze względu na konieczność zachowania obowiązujących przepisów sanitarnych, uczestnicy muszą przyjść na zawody w maseczkach ochronnych, zachowywać wymagany przepisami odstęp od innych uczestników. Uczestnik podczas zawodów musi dysponować: smartfonem, tabletem, laptopem, telefonem komórkowym z aktywną transmisją danych, ze stabilnym łączem internetowym i Internetem.

Jest to drugi etap tej olimpiady, z którego zostanie wyłoniona ścisła czołówka krajowych  GIGANTÓW TECHNIKI,  którzy zakwalifikują się do ścisłego finału.

Podczas II etapu zawodów 48 OWT w Małopolskim Komitecie Okręgowym w Tarnowie udział weźmie 46 uczniów z 3 szkół: Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu (41 uczniów), których opiekunami są p. Andrzej Kościółek i p. Józef Pomietło, Zespołu Szkół nr 1 im. St. Staszica w Bochni (4 uczniów), których opiekunem jest p. Marek Pasula i Zespołu Szkół Technicznych i Placówek im. St. Staszica w Nowym Targu (1 uczeń), którego opiekunem jest p. Jakub Winiarski, wszyscy uczniowie startują w grupie elektryczno – elektronicznej.

Zawody II stopnia polegają na rozwiązaniu 2 z 3 zadań z wybranej uprzednio grupy tematycznej. Czas na rozwiązanie zadań to 2,5 h.

Skład Małopolskiego Komitetu Okręgowego OWT w Tarnowie wchodzą:

1. Przewodniczący: pani Renata Łabędź
  2. Sekretarz: pani Iwona Sztorc
  3. Członek: pani Barbara Pajdo

Wszystkim uczestnikom kibicujemy i życzymy zakwalifikowania się do finału Olimpiady Wiedzy Technicznej.

mgr inż. Zygmunt Nędza