logo OWT

W dniu 20.10.23 r. odbędą się w ZST, szkolne eliminacje do Olimpiady Wiedzy Technicznej-Inżynieria w Elektroenergetyce. Jak co roku Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelna Organizacja Techniczna (FSNT-NOT) jest organizatorem Olimpiady Wiedzy Technicznej. W tym roku odbędzie się ona już po raz 50. Olimpiada ta jest organizowana na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (tekst jedn. Dz. U. z 2020 r. poz. 1036). Spowodowało to konieczność zmiany zakresu merytorycznego Olimpiady Wiedzy Technicznej oraz jej nazwy. Od roku szkolnego 2023/2024 OWT nazywa się: OLIMPIADA WIEDZY TECHNICZNEJ – INŻYNIERIA W ELEKTRONERGETYCE (skrót: OWT-IWE). Olimpiada nie będzie już podzielona na grupy tematyczne.

Program merytoryczny Olimpiady OWT-IWE będzie obejmował następujące zagadnienia:

Zakres merytoryczny pytań testowych i zadań w zawodach I stopnia będzie dotyczył zagadnień:

• historii techniki,
  • statyki konstrukcji,
  • kinematyki ruchu bryły sztywnej,
  • termodynamiki,
  • praw fizyki dla cieczy oraz budowy materii,
  • rozwiązywania prostych obwodów prądu stałego i przemiennego z elementami pasywnymi i aktywnymi,
  • wytwarzania, przesyłania i magazynowania energii elektrycznej,
  • odnawialnych źródeł energii,
  • obliczania parametrów elektrycznych w zakresie podstawowych elementów i układów elektronicznych,
  • informatyki,