Biwak SDT w Ostrowie

Jak co roku przed zakończeniem zajęć szkolnych w dniach 19-20 czerwca 2024 r. odbyły się Szkolne Dni Turystyki ZST. Władze Szkolnego Klubu Turystycznego PTTK „Wehikuł” zorganizowały biwak pod namiotami w Ostrowie. Podczas biwaku odbyły się konkurencje, w których rywalizowało 6 drużyn z klas 1 P, 2 I, 2 EM, 3 TEM, 3 TN oraz drużyna „rodzinna” (4 TAT + 1 M).

Uroczystego otwarcia imprezy przed budynkiem Szkoły, z przecięciem wstęgi, dokonał dyrektor Szkoły p. Jacek Różycki, który życzył udanego przebiegu rywalizacji oraz bezpiecznego biwakowania a organizatorom podziękował za przygotowanie imprezy. Uczestnicy pieszo dotarli do Ostrowa, jak zwykle niosąc ławki do siedzenia przy ognisku i stolik na prowiant ogniskowy. Za mostem na Dunajcu, obok placu zabaw i boiska, został rozbity biwak. Stanęły namioty, wytyczono teren ogniska i wyznaczono stanowiska poszczególnych konkurencji.

Następnie drużyny przystąpiły do rywalizacji w 4 konkurencjach:
– rozbijanie namiotu,
– rowerowy tor przeszkód,
– orientacja w terenie (busola),
– rozpalanie ogniska.

Przy ognisku, po upieczeniu na grillu i zjedzeniu kiełbasek oodbyły się pozostałe 2 konkurencje:
– quiz turystyczno-krajoznawczy,
– konkurs piosenki ogniskowej.

Nie zabrakło też tradycyjnego barszczyku z kociołka.

Były odwiedziny koleżanek i kolegów uczestników a wieczorem mieliśmy wizytę policjanta z posterunku w Wierzchosławicach.
Dokąd do namiotów nie przegnała uczestników nadchodząca burza wszyscy bawili się przy ognisku śpiewając już poza konkursem zbiorowo.
W nocy dwukrotnie dotarła na biwak burza z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem, który kładł niektóre namioty. Ale udało się przetrwać żywioł i nie było potrzeby ewakuacji, którą zaczęli rozważać opiekunowie.

Po porannym wspólnym śniadaniu odbyło się uroczyste zakończenie z wręczeniem nagród i dyplomów uczestnictwa.

Podsumowanie wyników wszystkich konkurencji wyłoniło zwycięzców:
I miejsce – drużyna klasy 3 TEM w składzie: Sebastian Hajdas, Jakub Iwaniec (25/30 pkt.),
II miejsce – drużyna kl. 3 TN w składzie: Michał Bajorek, Krystian Gurgul (23/30 pkt.),
III miejsce – drużyna kl. 1 P w składzie: Antoni Bielecki, Filip Poręba (20/30 pkt.).

Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców ZST – plecaki, karimaty, kubki termiczne, a wszystkim uczestnikom zostały wręczone dyplomy za udział w rywalizacji.

Konkurencje zostały przygotowane i przeprowadzone przez członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej SKT PTTK „Wehikuł”: Amelia Hebda – 2 I (namiot), Ksawery Zelek – 4 TI (rower), Oliwia Budzik – 4 TAT (busola, quiz), Julia Słowik – 2 A (ognisko, piosenka).
Za organizację Szkolnych Dni Turystyki ZST odpowiedzialna była Amelia Hebda – 2 I a nad całością czuwali opiekunowie Klubu: Tomasz Pikusa oraz Paweł Golec.

WYNIKI KONKURENCJI