SŁAWNI MATEMATYCY

facetDnia  13.03.2015 r. w ramach SZKOLNYCH DNI KULTURY  p. Dorota Bartoń przedstawiła prezentacje SŁAWNI MATEMATYCY, która w większości została przygotowana przez ucznia kl. III I/E  Konrada Michalskiego.
Uczniowie klas pierwszych poznali sylwetki, życiorysy, osiągnięcia oraz anegdoty z życia tak sławnych matematyków jak  np. TALES Z MILETU, PITAGORAS  Z SAMOS, NEWTON, VIETE, KARTEZJUSZ.

Wśród nich znaleźli się również polscy sławni matematycy  tacy  jak BANACH, SIERPIŃSKI, STIENHAUS, KOPERNIK  oraz LEJA, KRYSICKI (autorzy podręczników z których do tej pory korzystają studenci) a także trzech sławnych matematyków: ZYGALSKI, REJEWSKI, RÓŻYCKI, którzy złamali szyfr niemieckiej maszyny  szyfrującej Enigma co przyczyniło się do szybszego zakończenia II wojny światowej. Uczestnicy prezentacji dowiedzieli się również  np. dlaczego nie ma nagrody Nobla z dziedziny matematyki.