Dni Techniki w ZST
Dni Techniki organizowane są w naszej szkole od wielu lat pod hasłem Od Technika do Inżyniera. To motto naszej imprezy, która jest dla nas okazją do spotkania się z firmami współpracującymi ze szkołą, pracownikami wyższych uczelni, studentami, członkami organizacji technicznych oraz wszystkimi, którzy interesują się techniką. Dni Techniki to dla nas niepowtarzalna okazja, by poznać najnowsze zagadnienia techniczne, ciekawostki i projekty z branży elektrycznej, elektronicznej, mechanicznej i informatycznej. Dni Techniki inspirują nas, rozbudzają pasje, kreatywność, poszerzają nasze horyzonty i pokazują szerokie perspektywy rozwoju technicznych zainteresowań. Dni Techniki to też niezapomniane spotkania z ludźmi, którzy są pasjonatami, fachowcami i nie boją się przekraczać horyzontów naukowych.
W tym roku nasze zaproszenie do udziału w Dniach Techniki w dniach 30 i 31 maja przyjęło wielu przedstawicieli firm współpracujących ze szkołą, wykładowców wyższych uczelni, studentów, członków kół naukowych, nauczycieli oraz uczniów. Zaszczycili nas swoją obecnością Sebastian Bielecki –Dyrektor Instytutu Politechnicznego PWSZ w Tarnowie, Renata Łabędź – prezes NOT oraz Stanisław Oczkowicz – sekretarz generalny SITPCHem .
Wykład inauguracyjny o intrygującym tytule„ Pociąg czhał przestrzenią szybki jak myśl” wygłosiła pani dr Eliza Krzyńska- Nawrocka, która opowiedziała o związkach literatury z techniką na przykładzie twórczości Stefana Grabińskiego.
Zakład Informatyki PWSZ reprezentowali członkowie Studenckiego Koła Naukowego Informatyki, którzy opowiedzieli o inteligentnych systemach i technologiach w projektach studenckich. Warto podkreślić , że byli wśród nich nie tylko nasi absolwenci, ale również zwycięzcy Hackatonu 2019.
Stoisko Zakładu Informatyki PWSZ cieszyło się ogromną popularnością, bo po założeniu specjalnych gogli można było odbyć niepowtarzalną podróż do wirtualnego świata gier komputerowych.
Przy stoisku Inżynierii Materiałowej można było zajrzeć do wnętrza różnych materiałów i tworzyw. Umożliwiał to mikroskop prezentowany przez studentów Instytutu Politechnicznego PWSZ.
Nasi uczniowie również przygotowali ciekawe stoisko na którym prezentowali różne ciekawostki techniczne oraz pomoce dydaktyczne wykorzystywane na zajęciach.
Dla naszych uczniów pracownicy firmy TAURON Dystrybucja S.A. na parkingu przed pracowniami pokazali MUZ – mobilne urządzenie zasilające – zaprojektowane do zasilania sieci średniego napięcia w sytuacjach awaryjnych. Uczniowie klas elektrycznych i elektronicznych mieli niepowtarzalną okazję poznać tajniki działania tego zestawu.
W pierwszym dniu oprócz mocnej reprezentacji PWSZ, zaprezentowała się Grupa Azoty S.A.
Pan Krzysztof Struś omówił związki IT i biznesu na przykładzie Grupy Azoty, pan Marcin Kuhiwczak opowiedział o wybranych zagadnieniach cyberbezpieczeństwa, a panowie Andrzej Armatys
i Wojciech Florek o awariach w zakładach chemicznych.
31 maja PWSZ z Tarnowa zastąpiła ekipa z Politechniki Rzeszowskiej, z którą nasza szkoła od kilku lat współpracuje. W tym roku nasze zaproszenie przyjęło Koło Naukowe Something About Security Politechniki Rzeszowskiej. Studenci PRz podzielili się ze wszystkimi zainteresowanymi wiedzą na temat zwiększenia bezpieczeństwa w sieci oraz zaprezentowali swoje projekty np. drony.
Współpraca z wyższymi uczelniami to nie jedyny priorytet, który wyznacza kierunki rozwoju Zespołu Szkół Technicznych. Szczególnie ważna dla nas jest współpraca z pracodawcami, firmami, zakładami pracy, które stanowią dla naszych absolwentów naturalne zaplecze, są szansą na rozwój zawodowy i wyznaczają perspektywy.
W drugim dniu zaproszeni uczniowie wysłuchali następujących wykładów:
Jerzy Niedojadło– Prezentacja na temat systemu inteligentnych liczników: AMIplus Smart City Wrocław. (TAURON DYSTRYBUCJA S.A.)
Janusz Fudalej – Wpływ instalacji fotowoltaicznej na bilans energii budynku jednorodzinnego(Grupa Azoty S.A.)
Grzegorz Cisak –Nowoczesne metody pomiarów parametrów instalacji elektrycznych – Firma SONEL Kamil Nalepa – Inteligentna analiza obrazu w systemach CCTV– Firma Dipol
Dodatkową atrakcją była prezentacja Zastosowanie polimerów w odzieży ochronnej przygotowana przez firmę KACZA PARA dla klasy 2TA
W czasie Dni Techniki uczniowie ZST, którzy w ubiegłym roku wyjechali na dwutygodniowe praktyki zagraniczne opowiedzieli o swoich doświadczeniach z odbywania staży zawodowych w Anglii, Portugalii i na Węgrzech.
Dni Techniki w Zespole Szkół to niezwykłe przedsięwzięcie, które potwierdza współpracę szkoły z uczelniami wyższymi i pracodawcami.
Dyrekcja ZST bardzo dziękuje wszystkim nauczycielom i uczniom zaangażowanym w przygotowanie Dni Techniki.