Akcja „Różowa wstążeczka”

AKCJA „RÓŻOWA WSTĄŻECZKA”

Profilaktyka raka piersi

 

15.10.2018 w naszej szkole odbyło się spotkanie popularyzujące profilaktykę raka piersi. Celem spotkania było wyrobienie nawyku wykonywania samobadania piersi przez dziewczęta, zachęcenie do regularnych badań swoich piersi oraz edukacja młodych osób w zakresie zmniejszania ryzyka występowania tej choroby.

Podczas spotkania można było obejrzeć bardzo interesujący film pt. „Przechytrzyć raka – Rak piersi” nagrany w ramach programu „Prozdrowotne oddziaływania edukacyjne na rzecz zmniejszenia umieralności na nowotwory w Małopolsce”. https://www.youtube.com/watch?v=BgSOsK7eXgA

Na zaproszenie organizatorki akcji P. Beaty Marchwickiej-Świętek gościliśmy także przedstawicielki stowarzyszenia „Tarnowskie Amazonki”. Panie Amazonki podzieliły się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Pouczyły na temat profilaktyki, uświadomiły jakie czynniki zwiększają ryzyko występowania raka i pokazały jak prawidłowo wykonywać samobadanie. Zainteresowanie akcją było duże zarówno wśród żeńskiej jak i męskiej społeczności uczniowskiej.

Piersi zawsze uważane były za ozdobę ciała kobiety. Od wieków znajdowały się w pierwszej piątce elementów decydujących o urodzie kobiety czego odzwierciedlenie mamy w literaturze, malarstwie, architekturze i innych dziedzinach sztuki. Modele urody piersi kobiecych zmieniały się na przestrzeni lat. Ale co zawsze było i jest najważniejsze? Żeby były ZDROWE!!!