Czytelniczy wrzesień w Tarnowie

Miłośnicy książek będą mieli w tym miesiącu kilka ciekawych wydarzeń, na  które warto się wybrać. Zaprasza Biblioteka Miejska i Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

8 września w godz. 14.00-16.00 w Amfiteatrze przy ul. Kopernika odbędzie się akcja Narodowego Czytania, podczas której aktorzy Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie – Kinga Piąty i Piotr Hudziak oraz goście specjalni będą czytać „Przedwiośnie” S. Żeromskiego. Dodatkową atrakcją będzie możliwość posłuchania przedwojennych szlagierów w wykonaniu duetu „Szpetni” w składzie – Dawid Mik i Filip Kot.

11 września o godz. 18.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krakowskiej 4 odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Nowak, autorką książki „Rok na odwyku. Kronika powrotu”, wydanej przez Wydawnictwo Literackie. Ta dziennikarka i pisarka (córka Doroty Terakowskiej i Adama Nowaka) szczerze  mówi o 18 latach swojego uzależnienia od alkoholu, narkotyków i środków nasennych. Zgoda na roczną terapię w zamkniętym zakładzie odwykowym i czas w nim spędzony pozwoliły jej  zrozumieć przyczyny swoich zaburzeń, poznać lepiej samą siebie i dały siłę do wyrównania rachunków ze światem. Ostatecznie udało jej się odzyskać chęć do życia.

15 września w godz. 16.30-17.30 w tarnowskim Ratuszu odbędzie się spotkanie autorskie z Tarnowianinem Krystianem Janikiem. Okazją do spotkania będzie promocja najnowszej książki „Pomsta – Opowieści z dziejów miasta Tarnowa”, której patronem jest Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Powieść ukazała się pod koniec sierpnia i zbiera bardzo pozytywne opinie.

Tak autor mówi o swojej książce: „Powieść kryminalna jest przede wszystkim doskonałą promocją miasta, szczególnie takiego, którego historia skrywa dotąd niewyjaśnione tajemnice. Takim miastem jest Tarnów. W obecnych czasach kryminał stał się gatunkiem popularnym. Pojawia się mnóstwo tego typu książek, więc konkurencja jest naprawdę duża i żeby zaistnieć trzeba stworzyć coś oryginalnego. Dlatego właśnie zdecydowałem się osadzić akcję w czasach minionych, pójść dalej niż sięgają granice powieści retro, co zaowocowało powstaniem pierwszego kryminału, który sam określam mianem staropolskiego.” (http://tarnowska.pl/pl/14_kultura_i_edukacja/137).

23 września o godz. 11.00 w Salonie Poezji Juliusza Słowackiego (BWA ul. Słowackiego 1) wystąpią Grażyna Wolszczak i Jerzy Radziwiłowicz.

27 września o godz. 18.00 w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Krakowskiej 4 odbędzie się spotkanie autorskie z Witoldem Banachem, autorem książki „Radziwiłłowie. Burzliwe dzieje rodu”. Miłośnicy historii dowiedzą się, że także w czasach stosunkowo nieodległych przedstawiciele tego rodu odgrywali znaczącą rolę w dziejach Polski np. dzięki interwencji Janusza Radziwiłła zwolniono Józefa Piłsudskiego z Magdeburga, a Stanisław Radziwiłł jako delegat PCK zabiegał o zbadanie okoliczności mordu katyńskiego.