Dni Kultury ZST – Fraktale

Dnia 06.02.2018 (wtorek) w ramach Szkolnych Dni Kultury uczniowie klas  drugich uczestniczyli w prezentacji  na temat FRAKTALI prowadzonej przez p.D.Bartoń. Uczniowie dowiedzieli się co to jest fraktal, jakie są fraktale w matematyce, gdzie można spotkać fraktale np. w naszym otoczeniu. Fraktal to obiekt samopodobny tzn. składa się z elementów podobnych do całości.  Fraktale mogą być wytworzone przez człowieka, ale również występują w naszym otoczeniu. Chmury, muszle, kalafior są przykładami fraktali. Matematycy skupili swoja uwagę nad obiektami zwanymi fraktalami dopiero w wieku XIX. Mimo  to fraktale bardzo szybko znalazły zastosowanie w wielu  w dziedzinach np. w architekturze, medycynie  czy ekonomii. Na zakończenie tej prezentacji, zostały zaprezentowane humory matematyczne zebrane z zeszytów uczniowskich.