Ekomobilni ZST 2022/23

Zbliża się Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu, który organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez samochodu (22 września). I tu pierwsza zmiana: od tego roku zmienia się oficjalna nazwa tego wydarzenia. Od 2022 roku świętujemy Europejski Tydzień Mobilności. Nie zmienia się jednak cel kampanii, którym jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu, zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z komunikacji miejskiej lub carpoolingu.

Tegoroczny temat przewodni kampanii to „Lepsze połączenia”, co oznacza lepiej skomunikowanych mieszkańców oraz lepiej skomunikowane miejsca.

Szkolne Koło Ekologiczne ZST po raz siódmy włącza się w działania ETM oferując 3 konkursy w ramach szkolnej kampanii Ekomobilni ZST 2022/23:

  1. Konkurs dla osób dojeżdżających do szkoły na rowerze w dniach od 12 do 23 września. Chcemy docenić dziesiątki osób dojeżdżających w ten sposób do szkoły. Kto chce wziąć udział w konkursie musi pobrać identyfikator z numerem, który należy przymocować na rowerze na czas trwania akcji i zarejestrować swoje uczestnictwo u organizatorów . Wolontariusze będą spisywali numery identyfikatorów z rowerów zaparkowanych przy budynku głównym (również od strony dziedzińca wewnętrznego) i przy pracowniach codziennie na długiej przerwie a następnie sumowali wyniki. Zwycięzcy to osoby, które w czasie trwania konkursu przyjadą do szkoły największą ilość razy. Dodatkowe punkty przydzielamy za długość pokonywanej w ten sposób trasy. Dokładne informacje na temat konkursu i identyfikatory dla chętnych będą przekazywane poszczególnym klasom w poniedziałek 12.09.
  2. Konkurs na najciekawszą relację multimedialną z dojazdu do/ze szkoły z wykorzystaniem form transportu zrównoważonego. Forma dowolna, może to być film, prezentacja, dokument ze zdjęciami. Doceniamy oryginalność i przede wszystkim przesłanie: zachęcanie do chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, korzystania z busów i komunikacji miejskiej lub carpoolingu jako preferowanych form docierania do szkoły. Relację należy wysłać na maila: beata.kotas@zst.tarnow.pl. Termin 30 września 2022.
  3. Konkurs na największą liczbę przejechanych kilometrów w roku szkolnym 2022/23 z wykorzystaniem aplikacji STRAVA. Żeby dołączyć do wyzwania trzeba pobrać aplikację Strava na telefon, zarejestrować się i kliknąć w link podany poniżej , który przekieruje was do aktywności ZSTekomobilni2022na23, a następnie wysłać do administratorów prośbę o dołączenie do grupy. Później należy już tylko pamiętać o włączeniu aplikacji za każdym razem, kiedy siadamy na rower. Rywalizacja trwa do 18 czerwca 2023 roku. Dla najwytrwalszych uczestników, którzy przejadą największą liczbę kilometrów przewidujemy nagrody na koniec roku. W razie problemów proszę kontaktować się z administratorami wydarzenia: Maciejem Żurkiem i Mikołajem Stańczykiem z klasy 3TEN oraz Konradem Augustyńskim z klasy 3TF.

Link do grupy ZSTekomobilni2022na23

  1. Poza konkursami zachęcamy wszystkich uczniów do aktywności przez udział w szkolnych wycieczkach rowerowych organizowanych przez naszych wuefistów. Szczegóły dostępne u pana Z. Chmury.

Serdecznie zachęcamy do udziału i wspólnej zabawy.

Organizator:

Szkolne Koło Ekologiczne:  B. Kotaś i A. Respondek