ZST

Nie żyje Marcin Wrona

uid_f34d64df4890e4ed3d8e2525b899d2031442651045420_width_633_play_0_pos_0_gs_0_height_35519 września zmarł Marcin Wrona, uznany reżyser filmowy, telewizyjny i teatralny, scenarzysta i producent. Marcin Wrona urodził się 25 marca 1973 w Tarnowie. Był absolwentem  Zespołu Szkól Technicznych, który ukończył w 1993 roku.  Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a także reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Ukończył Mistrzowską Szkołę Reżyserii Andrzeja Wajdy oraz Binger Film Institute w Amsterdamie.  Od 2006 roku sam wykładał reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Był członkiem Europejskiej i Polskiej Akademii Filmowej. Wielokrotnie nagradzany zarówno w kraju jak i za granicą. Do najbardziej znanych dzieł reżysera należą: „Człowiek magnes”, debiutancki film „Moja krew” czy” Chrzest”. Wyreżyserował również wiele nagradzanych spektakli telewizyjnych, między innymi „Kolekcję” według Harolda Pintera, a ostatnio „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej z Magdaleną Cielecką w roli głównej. Reżyserował  znane produkcje serialowe dla TVN i TVP takie jak  „Lekarze” czy „Ratownicy”. Był także reżyserem teatralnym. W roku 2004 roku wystawił spektakl „Uwięzieni” w Teatrze Rozmaitości w Warszawie, a 2013 roku musical „Chopin musi umrzeć” wystawiony w Warszawie i Londynie.