OBRONA TERYTORIALNA DLA UCZNIÓW

W dniu 13 października grupa uczniów naszej szkoły uczestniczyła w szkoleniu z zakresu obrony terytorialnej, które odbyło się w Małopolskim Centrum Strzelectwa w Bochni (projekt realizowany przez Stowarzyszeni Podaruj Dzieciom Promyk Słońca przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego).

Szkolenie miało charakter teoretyczny i praktyczny. Zajęcia odbywały się w trzech blokach, każdy blok tematyczny trwał 120 minut

I BLOK-szkolenie z zakresu obsługi oraz strzelanie broni palnej.

W tym obszernym bloku uczniowie dowiedzieli się o podstawowych zasadach bezpiecznego posługiwania się bronią, budowie bronie, postawie strzeleckiej, chwycie broni, pracy na spuście, zasadzie celowania, wymianie magazynka oraz teorii strzelania. Szkolenie prowadzone było na pistolecie Glock kal. 9×19 mm oraz H&K SFP9 kal. 9×19 mm. (broń palna).

Profesjonalne szkolenie poprowadzili doświadczeni instruktorzy wywodzący się z jednostek specjalnych oraz jednostek kontrterrorystycznych policji. Największą atrakcja tego bloku było to, że każdy uczestnik miał możliwość oddania 10 strzałów.

II BLOK-I pomoc przedmedyczna

Celem tego bloku było zapoznanie uczestników z zasadami bezpiecznego udzielania pierwszej pomocy w środowisku podwyższonego ryzyka. W trakcie szkolenia doskonalili elementy pierwszej pomocy, takie jak: tamowanie krwawień, udrażnianie górnych dróg oddechowych, badanie pacjenta urazowego. Poznali również bezpieczne metody ewakuacji  poszkodowanego z miejsca zdarzenia. Tę część poprowadzili aktywni zawodowo ratownicy medyczni, ratownicy wojskowi z wieloletnim doświadczeniem.

III BLOK-survival oraz prepping

Tematyka tej części zajęć opierała się na teorii oraz sprawdzeniu nabytych umiejętności w praktyce np.

  • przygotowanie plecaka ucieczkowego, omówienie jego wyposażenia
  • schronienie i przygotowanie zapasów żywności
  • sygnały alarmowe o zagrożeniu
  • podstawy topografii, czytanie mapy, pojęcie północy magnetycznej i geograficznej, wyznaczanie azymutu,
  • sposoby nawigacji w terenie za pomocą busoli, kompasu

Całe szkolenie zrobiło na uczniach ogromne wrażenie, pełni pozytywnych emocji wróciliśmy bezpiecznie do domu, ale zanim się rozstaliśmy, padło pytanie „kiedy pojedziemy jeszcze raz”?

I oczywiście mamy taką nadzieję, że będziemy mieli możliwość ponownego uczestniczenia w takim wydarzeniu.