ZST

Piknik Naukowy Eduscience – relacja.

DSC_00018 października 2013 r. w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie-Mościcach odbył się Piknik Naukowy „Eduscience” zorganizowany przez ZST oraz Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk z siedzibą w Warszawie w ramach projektu pn. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Impreza ta jest częścią ogólnopolskiego pilotażowego projektu, w którym bierze udział 250 szkół…

Na początku głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych – Pan Krzysztof Kołaciński, a następnie Pani Bogumiła Porębska – Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Tarnowa dokonała uroczystego otwarcia pikniku edukacyjnego. Imprezę uświetnili także swą obecnością Pan Andrzej Witkowski – Starszy Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Delegatura w Tarnowie oraz Pani Aleksandra Mikulska – ogólnopolski koordynator pikników naukowych Eduscience.

Z radością gościliśmy w murach naszej szkoły reprezentacje z Gimnazjum Nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Tarnowie, I LO im. K. Brodzińskiego w Tarnowie, LO z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Tadeusza Kościuszki w Radłowie oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Burzynie. W pikniku wzięli również udział uczniowie ZST z klas: 2N, 1N, 1Ib, 1 A.

Wtorkowe wydarzenie edukacyjne zainaugurował otwarty dla wszystkich pokaz naukowy. Na uczestników imprezy czekało mnóstwo atrakcji, a wśród nich warsztaty objaśniające ciekawe zjawiska świata przyrody i nauki kryjące się pod zagadkowymi tytułami: „Ścinanie białka”, „Magnetyczne szaleństwo”, „Kolorowa chemia” czy „Matematyczne rozmaitości”.

Wizyta w przygotowanym specjalnie planetarium odkryła przed młodymi obserwatorami tajemnice Kosmosu, a wędrówka przez galaktyki, przyglądanie się gwiazdozbiorom, narodzinom i śmierci ciał niebieskich okazała się wspaniałą przygodą i skłoniła do stawiania naprawdę poważnych pytań (np. o możliwość podróży w czasie i przestrzeni czy o istnienie Boga!). Podczas pracy przy stanowiskach samoobsługowych młodzi naukowcy mogli przeprowadzić eksperymenty obrazujące interesujące zjawiska fizyczne, chemiczne i biologiczne. Dla wszystkich przewidziano również lekcje z wykorzystaniem innowacyjnych metod dydaktycznych. Prowadzący zajęcia prezentowali szeroką wiedzę w dziedzinie nauk matematycznych i przyrodniczych. Atrakcyjny sposób przekazu z pewnością pobudził młodzież do własnych przemyśleń
i poszukiwań. Na końcu pikniku wśród uczestników rozlosowano ciekawe nagrody.

Projektowi Eduscience patronują: Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, TVP1 i Państwowa Agencja Prasowa.

Patronat medialny nad piknikiem w ZST objęli: RDN, Temi, tygodnik Miasto i ludzie, Imav.tv – telewizja internetowa regionu tarnowskiego oraz portal moscice.pl.

Organizatorem pikniku z ramienia ZST był Pan Łukasz Cudek.