Świat ikon
W ramach Tygodnia Kultury Szkolnej naszą szkołę 8 lutego br. odwiedziła tarnowska artystka pani Marta Łąk, która zapoznała młodzież z technikami pisania ikon. Dowiedzieliśmy się, że do wykonania ikon używa się wysokiej jakości materiałów, począwszy od desek i podkładów, a skończywszy na farbach i dodatkach, że dawniej pisano ikony na drewnie cedrowym lub cyprysowym. Dzisiaj materiały zmieniły się. Artyści sięgają po dostępne na naszym rynku deski: lipowe, jodłowe, brzozowe, a nawet sklejkę, które oczywiście trzeba odpowiednio zagruntować. W przypadku ikon pisanie polega na dokładnym przygotowaniu materiałów, konserwowaniu ich, szlifowaniu, sklejaniu.
To niezmiernie żmudny proces, ale dla ikon pisanych ręcznie wszystkie elementy mają równie ważne znaczenie, żadnego etapu nie można pominąć, czy wykonać z mniejszą uwagą.
Malarka poinformowała nas także o symbolice ikon, farbach i barwnikach naturalnych używanych przez artystów oraz ich znaczeniu, czasie ich tworzenia, „nakładaniu złota”, zabezpieczaniu przed zniszczeniem. Dowiedzieliśmy się, że po wyschnięciu ikonę pokrywa się olifą czyli werniksem wytwarzanym na bazie mieszanki olejów i innych składników. To ma zabezpieczyć ikonę przed wilgocią, zabrudzeniem oraz utrwalić kolory, nadać barwom głębię i nasycenie.
I na koniec perełka- ikon nie podpisuje się. Pisanie ikon było i jest czynnością świętą. W ubiegłych
wiekach ikony powstawały w klasztorach, pisane przez uprzywilejowanych mnichów prowadzonych przez „światło Ducha Świętego”, które prowadziło rękę twórcy. Anonimowy autor doszukiwał się prawdziwego Obrazu Bożego, ale jednocześnie ikona przypominała mu o obrazie Bożym, ukrytym w człowieku. Tę zasadę uznają także współcześni twórcy ikon.
Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość zadawania pytań oraz obejrzenia prac pani Marty Łąk.
Notatka: Marzena Gawron