Zdrowy styl życia i krwiodawstwo

W dniu 23.01.2024 w Zespole Szkół Technicznych w Tarnowie, na auli szkolnej miała miejsce prelekcja ,, Zdrowy styl życia i krwiodawstwo”. Została ona przeprowadzona przez Panią Ewelinę Nowak dla uczniów naszej szkoły. W spotkaniu uczestniczyły klasy: 5TI, 5TA, 5TN, 5TT, 4TI, 4TEN, 3TAT  pod opieką nauczycieli.

W ramach prezentacji,  trwającej jedną godzinę lekcyjną uczniowie mieli okazję zapoznać się z całym procesem oddawania krwi. Celem spotkania było zapoznanie uczniów ze wszystkimi zasadami, które obowiązują podczas takiej procedury. Miało to również uświadomić młodzież jak bardzo ważna jest ta czynność i  zachęcić ich do pomocy innym osobom. 

Pani Ewelina Nowak bardzo żywiołowo opowiedziała krok po kroku procedurę oddawania krwi. Posłużyła się również, krótkim filmikiem, aby lepiej zobrazować  cały przebieg. Dostępna była również lista pytań, na które dawca musi odpowiedzieć.

Uczniowie naszej szkoły aktywnie brali udział w zajęciach, a na każde pytanie dostawali rzetelną odpowiedź. Poznaliśmy odpowiedzi na wiele pytań: Jakie są  zasady i jak wygląda cała procedura, różnice oddawania krwi przez kobietę a mężczyznę, kim jest tak zwany Honorowy Dawca krwi,  co to jest dyskwalifikacja tymczasowa i plusy oddawania krwi. 

Mamy nadzieję, że dzięki takiemu przedstawieniu wzbudziliśmy zainteresowanie w obrębie krwiodawstwa i zachęci to jak największą liczbę naszych uczniów do pomocy.

Pani Ewelinie Nowak bardzo dziękujemy za przybycie i wyjaśnienie w entuzjastyczny sposób całokształtu krwiodawstwa  oraz za poświęcenie nam czasu. 

fot. Krystian Oliński 2F

fot. Piotr Kuta 2F

fot. Wojciech Parysz 2F