ZST wysyła przesyłkę do stratosfery

23 września 2023 r.  na terenie Akademii Tarnowskiej odbędzie się kolejny lot balonu stratosferycznego w ramach projektu Koła Naukowego Elektroników AMPER – SKN AMPER. Start misji zaplanowany jest na godzinę 11:00 czasu lokalnego. W przypadku niepomyślnych warunków atmosferycznych, termin zapasowy lotu przewidywany jest 24.09 o godz. 11:00.

Ładunek będzie zawierał między innymi detektor Geigera, logger z czujnikami temperatury i ciśnienia, SSTV, kamerę 360 oraz radiosondę RS41.

Dzięki uprzejmości Wydziału Politechnicznego Akademii Tarnowskiej, Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie ma możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu, poprzez dołączenie do ładunku wysyłanego przez Akademię Tarnowską zdjęć promujących ZST oraz  próbek takich jak: chlorek sodu, nasiona rzeżuchy oraz zamknięta strzykawka z ruchomym tłokiem , w celu badania zmian jego położenia w zależności od ciśnienia i temperatury.

Przesłane zdjęcia będzie można odbierać korzystając z radia (ustawiając częstotliwość odbioru na 145,5 MHz.) dodatkowo poprzez pobranie aplikacji na telefon np. Robot36, podczas odbioru nadawanych zdjęć, będzie możliwość „nasłuchiwania” nadawanego sygnału generującego przesłane zdjęcie. Odbieranie sygnału radiosondy wymaga użycia  specjalistycznego sprzętu: RLT SDR, anteny oraz komputera z odpowiednim programem.

Wysłany balon stratosferyczny można śledzić podczas lotu na stronie internetowej związanej z sondowaniem atmosfery link:

https://amateur.sondehub.org/#!mt=Mapnik&mz=7&qm=12h&mc=51.07592,21.17065

Częstotliwości nadawania:
4FSK: 437,6 MHz,
APRS: 432,5 MHz,
SSTV: 144,5 MHz.

Zachęcamy do udziału w wydarzeniu i śledzenia lotu balonu stratosferycznego.