140 rocznica skroplenia tlenu przez K. Olszewskiego i Z. Wróblewskiego

W dniu 23 kwietnia 2023 r klasy 1 TA oraz 2 TA o profilu technik analityk oraz technik technologii chemicznej uczestniczyły w wydarzeniu upamiętniającym 140 rocznicę skroplenia tlenu przez Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, organizowanym przez Pasaż Odkryć w Kinie Marzenie.
W pierwszym etapie spotkania widzowie wysłuchali interesującego wykładu dotyczącego życia i działalności badawczej naukowców, a zwłaszcza aspektów związanych z ich pracami nad skropleniem gazów m.in. tlenu i azotu.
Kolejno zaprezentowane zostały widowiskowe doświadczenia wykorzystujące ciekły azot, ukazujące jego wpływ na właściwości substancji. Spotkanie zostało zakończone krótkim panelem dyskusyjnym, w czasie którego poruszone zostały tematy związane nie tylko z ciekawostkami z życia Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, ale również  zagadnienia związane z kriogeniką oraz jej zastosowaniami w różnych obszarach życia.
Możliwość wzięcia udziału w tym wydarzeniu zapewniła zdobycie cennej wiedzy oraz umożliwiła upamiętnienie osiągnięć polskich naukowców.