2. dzień stażu w Veszprém

Jó reggelt kívánok! 😀

To już drugi dzień stażu naszych zmagań z nową sytuacją. Początek dnia jest urozmaicony węgierskim śniadaniem podczas, którego poznajemy nowe smaki i nabieramy energii do działania.
Podekscytowani jedziemy do naszych firm, aby poznać ich kolejne zakamarki i zaobserwować pracowników wykonujących różne czynności zawodowe oraz naśladować ich działania podczas opracowywania procesów technologicznych.
Dzisiaj poznaliśmy wielu nowych ludzi, jednak ze względu na barierę językową mamy przydzielonych opiekunów, którzy komunikują się z nami w języku angielskim lub niemieckim.
Początek naszych działań rozpoczął się od zapoznania z dokumentacją techniczną i serwisową oraz prawami i obowiązkami zarówno pracownika, jak i pracodawcy.

Technicy mechanicy skupili się na analizie konstrukcji i zasady działania maszyn sterowanych numerycznie. Tokarka, frezarka, laser czy prasa krawędziowa zostały rozpracowane pod względem czynności obsługowych. Po zapoznaniu się z maszyną CNC, mechanicy zajęli się podstawowymi czynnościami przy obróbce materiałów na frezarkach.
Technicy elektronicy w dużej mierze byli zaabsorbowani automatycznymi liniami realizującymi m.in. procesy lutowania powierzchniowego. Obserwując  obsługę linii przez pracowników, zajmowali się interpretacją danych wyświetlanych na urządzeniach, sporządzali notatki na temat działania linii, a przede wszystkim zapoznali się z programami diagnostycznymi i testowymi.
Technicy elektrycy rozpoczęli pracę od analizy schematu instalacji podtynkowej. Montaż rur i puszek został poprzedzony; sporządzeniem listy potrzebnych komponentów w oparciu o dane katalogowe, pobraniem z magazynu potrzebnych materiałów i narzędzi oraz inspekcją pomieszczeń. Po wykonaniu czynności w odpowiedniej kolejności – począwszy od zamontowania rozdzielnicy czy wyznaczenia tras przebiegu przewodów – sprawdzali prawidłowość wykonania instalacji.
Technicy chemicy ze względu na specyficzny charakter pracy i ciągłą styczność z różnymi substancjami – mieli położony nacisk na bezpieczeństwo i higienę pracy. Zapoznali się ze schematami i uprawnieniami instytucji oraz służb działających na Węgrzech w zakresie ochrony pracy, ochrony środowiska, a także z prawami i obowiązkami pracownika.

Po południu, korzystając z pięknej pogody postawiliśmy na aktywność fizyczną. Wspólnie spędzony czas stworzył okazję na lepsze poznanie siebie nawzajem. Natomiast wieczorem w dobrych nastrojach zajęliśmy się uzupełnianiem dzienniczków stażu.

Odwiedź nas na Facebooku: Erasmus+ w ZST