21 marca – Dzień Wierzby

Jeśli w najbliższym czasie wybierzecie się na spacer do lasu lub nad wodę to pamiętajcie o drzewach, które w tym dniu też obchodzą swoje święto. 21 marca to również Dzień Wierzby. Wierzba przez lata była charakterystycznym elementem polskiego, wiejskiego krajobrazu. Niestety obecnie drzewa te znikają z krajobrazu. Brzegi rzek przy których rosły łęgi wierzbowo – topolowe są regulowane i utwardzane, mechanizacja rolnictwa przyczyniła się do wycinania zadrzewień śródpolnych, których elementem były wierzby. Zanikanie wierzb zubaża krajobraz, ale co ważniejsze negatywnie wpływa na bioróżnorodność. Drzewa te bowiem są siedliskiem dla wielu gatunków zwierząt. Wierzby pełnią również inne bardzo pożyteczne funkcje – umacniają brzegi rzek, regulują poziom wody, a także oczyszczają wodę i glebę.

Podejmij wyzwanie  – zasadź wierzbę!

W ramach projektu „Kartki z kalendarza ekologicznego” realizowanego w bieżącym roku szkolnym zachęcam wszystkich uczniów do wzięcia udziału w akcji „Podejmij wyzwanie – zasadź wierzbę”.
Wczesną wiosną, kiedy ziemia nie będzie już zmrożona utnij gałązkę o średnicy 0,5 – 1 cm i długości ok. 50 cm. Poszukaj miejsce, w którym chcesz zasadzić wierzbę (pamiętaj, że lubi ona wilgotne podłoże), zrób głęboki na około 20 cm. dołek i zasyp wolną przestrzeń ziemią. Odwiedzaj swoją sadzonkę w czasie suchych, gorących dni i podlewaj ją. Na wiosnę następnego roku sadzonka powinna wypuścić pierwsze listki.

Jeśli przyślesz zdjęcie dokumentujące wykonanie zadania oraz krótki opis podjętych działań na adres a.fronc@onet.eu to możesz otrzymać pozytywną uwagę.

Życzę powodzenia!
Anna Fronc (opiekunka Szkolnego Koła Ekologicznego)