2pt – wycieczka przedmiotowa

8 listopada 2023 r. uczniowie klasy 2 PT o profilu technik technologii chemicznej mieli możliwość zwiedzenia instalacji służących do oczyszczenia ścieków w Zakładzie Oczyszczania Ścieków w Tarnowie. W ramach trwającej ponad 2,5 godziny wycieczki przedmiotowej uczniowie mieli okazję zapoznać się z całym procesem oczyszczania wody od momentu jej wejścia na zakład oczyszczania ścieków  aż do momentu wypuszczenia ich do rzeki. Pan Jakub Mukawa, pracownik Tarnowskich Wodociągów, oprowadzając młodzież z naszej szkoły w bardzo wyczerpujący sposób omówił cały proces oczyszczania wody, z podziałem na część fizyczną, biologiczną i chemiczną. Przedstawił podział ścieków w związku ze źródłem ich pochodzenia, wskazał parametry, które powinna spełniać oczyszczona woda zgodnie z normą. Zaprezentował  też urządzenia pracujące w ramach instalacji technologicznych, wskazał na nowoczesne rozwiązania wprowadzone w ramach oczyszczalni i związane m. in. z pozyskiwaniem energii na potrzeby pracy urządzeń działających na terenie zakładu.

Pomimo niezbyt sprzyjającej pogody wycieczka była bardzo ciekawa, a czas spędzony na zwiedzaniu minął bardzo szybko. Uczniowie mogli poszerzyć wiedzę nabytą już w szkole w ramach przedmiotów zawodowych o cenne informacje, które będą mogli wykorzystać już za rok w trakcie egzaminów zawodowych z kwalifikacji.

 

Mamy nadzieję, że w przyszłości również kolejni uczniowie klas chemicznych z naszej szkoły będą mogli wziąć udział w podobnym wyjściu, a naszemu prowadzącemu serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie oraz poświęcony nam czas.