41 Olimpiada Wiedzy Technicznej

owt2015-12Olimpiadę Wiedzy Technicznej po raz pierwszy rozegrano w roku szkolnym 1974/75, zatem jest to już jej 41 edycja. Organizatorem Olimpiady jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo – Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej. Poziom merytoryczny i organizację Olimpiady zapewnia Komitet Główny OWT.
Olimpiada Wiedzy Technicznej jest olimpiadą interdyscyplinarną, wymagającą od uczniów dobrej wiedzy z różnych dziedzin. Przeznaczona jest dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, zarówno technicznych jak i ogólnokształcących..
Zawody OWT są 3 stopniowe, tzn. rozgrywane  na poziomie szkolnym, okręgowym i centralnym.
Małopolski Komitet Okręgowy – Delegatura w Tarnowie jest organizatorem OWT dla uczniów ze szkół byłego województwa tarnowskiego i nowosądeckiego.
Należy podkreślić, że Delegatura OWT w Tarnowie co roku ma znaczące osiągnięcia w kraju. Od 40 lat zawsze jest reprezentowana w zawodach centralnych a nasi uczniowie bardzo często uzyskują tytuły laureatów.
W ubiegłorocznej edycji OWT wśród 25 uczestników w kraju w grupie elektryczno – elektronicznej było aż 4 uczniów naszego okręgu :
• Marek Nowak z Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie – opiekunem naukowym jest mgr inż. Janusz Chmielewski, oraz
• Mateusz Dudek, Robert Widlak, Maciej Znamirowski z Zespołu Szkół Elektryczno – Mechanicznych w Nowym Sączu. Opiekunami naukowymi są mgr Andrzej Kościółek i mgr Józef Pomietło.
W obecnej – 41 edycji OWT na szczeblu szkolnym wzięło udział 452 uczniów z 14 szkół. Tegoroczną  Olimpiadę otworzył Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych – Krzysztof Kołaciński. Następnie głos zabrała pani Urszula Blicharz -Dyrektor Delegatury Kuratorium, delegatura Tarnów, przewodnicząca Komitetu Okręgowego OWT.
Do zawodów w okręgu tarnowskim , które odbyły się 9 stycznia 2015 roku zakwalifikowało się 53 uczniów z 12 szkół:
1. Zespół Szkół Elektryczno – Mechanicznych w Nowym Sączu,
2. Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie,
3. Zespół Szkół Elektryczno – Mechanicznych w Tarnowie,
4. Zespół Szkół Nr 1 w Bochni,
5. Zespół Szkół Nr 1 w Gorlicach,
6. Zespół Szkół Technicznych w Gorlicach,
7. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Brzesku,
8. Powiatowe Centrum Edukacji w Szczucinie,
9. Zespół Szkół Techniczno Zawodowych w Tarnowie,
10. Zespół Szkół Nr 4 w Nowym Sączu,
11. Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Limanowej,
12. Zespół Szkół Technicznych i Placówek w Nowym Targu.
Zawody rozgrywano w dwóch grupach tematycznych:
– elektryczno – elektronicznej – 40 zawodników,
– mechaniczno – budowlanej – 13 zawodników.
Zespół Szkól Technicznych reprezentowali uczniowie z klasy 4TESK
1. Karol Bialik
2. Artur Zaniewski
3. Łukasz Pazdalski
4. Bartłomiej Fijał
5. Maciej Sady
6. Łukasz Kozioł
7. Marcin Węgrzyn
8. Dominik Przybyło
wychowawca Wioletta Krawiec
opiekun Janusz Chmielewski
Nad całością zawodów okręgowych Olimpiady czuwała Barbara Pajdo – Sekretarz Delegatury Małopolskiego Komitetu Okręgowego OWT, a zmagania uczniów oceniała komisja w składzie:
Andrzej Szlanta – przewodniczący Jury w grupie elektryczno-elektronicznej
Władysław Strejczek – członek Jury Komitetu Okręgowego Delegatury w Tarnowie
Jerzy Pajdo – członek Jury Komitetu Okręgowego Delegatury w Tarnowie

Tradycyjnie zawody okręgowe odbyły  się w budynku Zespołu Szkół Technicznych w Tarnowie, gdyż właśnie ta szkoła jest zawsze gospodarzem tego etapu olimpiady.
W trakcie zawodów opiekunowie  mieli możliwość uczestnictwa w prezentacji „Nowości na rynku automatyki dla edukacji” przygotowanej przez Firmę ASTOR oraz
„System Inteligentnego Domu” zaprezentowanej przez  Firmę F&Home.

Patronat medialny sprawują:
media
W zawodach okręgowych OWT uczestniczyli przedstawiciel Firm współpracujących ze szkołą:
partnerzy
Anna Jankowska  AKADEMIA ASTOR, Łukasz Mąka  ASTOR, Andrzej Wolak  MEGA el, Grzegorz Cierpisz  F&F.
Tradycyjnie firma ASTOR ufundowała nagrodę dla najwyżej notowanego uczestnika  Olimpiady Wiedzy Technicznej z ZST po zawodach regionalnych.  Nagrodą tą jest VOUCHER na dowolny kurs z oferty kursów firmowych organizowanych przez firmę ASTOR
Wszystkim przedstawicielom Firm biorących udział w 41 Olimpiadzie Wiedzy Technicznej a także przedstawicielom mediów relacjonujących to wydarzenie w Zespole Szkół Technicznych dziękujęmy.

fot. Patryk Urasiński 3Fot