Dni Kultury ZST – sławni matematycy

Dnia 08.02.2018 (czwartek) w ramach Szkolnych Dni Kultury uczniowie klas  pierwszych uczestniczyli  w prezentacji „SŁAWNI MATEMATYCY”. P. D. Bartoń przedstawiła sylwetki kilkunastu znanych matematyków takich jak: TALES  Z MILETU, PITAGORAS Z SAMOS, KARTEZJUSZ,  STEFAN BANACH (na zdjęciu), WACŁAW SIERPIŃSKI , autorów podręczników akademickich np. FRANCISZKA LEJĘ , WŁODZIMIERZA  KRYSICKIEGO  oraz trzech matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA  tj. HENRYK ZYGALSKI, JERZY RÓŻYCKI, MARIAN REJEWSKI. Uczniowie mogli posłuchać anegdot z życia niektórych matematyków, dowiedzieli się np. dlaczego nie ma narody NOBLA z dziedziny matematyki oraz zapoznali się z kilkoma złotymi myślami o matematyce. Jedną z nich jest: „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki” , którą sformułował filozof ROGER BACON.