47 okręgowe zawody Olimpiady Wiedzy Technicznej

W poniedziałek 1 lutego 2021 r. w auli Zespołu Szkól Technicznych w Tarnowie odbyły się zawody okręgowe 47 Olimpiady Wiedzy Technicznej, której organizatorem jest Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Jest to drugi etap tej olimpiady, z którego zostanie wyłoniona ścisła czołówka krajowych GIGANTÓW TECHNIKI, którzy zakwalifikują się do finału.

Adresatem Olimpiady są uczniowie polskich szkół ponadpodstawowych interesujący się tematyką związaną z techniką, zjawiskami fizycznymi i opisem matematycznym tych zjawisk, umożliwiającym analizę działania urządzeń technicznych oraz ich projektowanie.

23 października 2020 r. w zawodach szkolnych wzięło udział 146 uczniów z 12 szkół działających na terenie Małopolskiego Komitetu Okręgowego w Tarnowie. W tym roku zawody I stopnia rozgrywane były na platformie internetowej.

Do II etapu zakwalifikowało się 55 uczniów z 4 szkół. Z Zespołu Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu – 46 uczniów, których opiekunami są p. Zbigniew Zelek, p. Andrzej Kościółek i p. Józef Pomietło, z Zespół Szkół Technicznych w Tarnowie zakwalifikował – 1 uczeń, Jakub Wnęk z IV N, którego opiekunem jest p. Zygmunt Nędza, z Zespołu Szkół Mechaniczno–Elektrycznych w Tarnowie – 1 uczeń, którego opiekunem jest p. Paweł Obal oraz z Zespołu Szkół nr 1 w Gorlicach – 7 uczniów, których opiekunem jest p. Piotr Tarczyński, a w dniu zawodów p. Renata Stój.

W skład Małopolskiego Komitetu Okręgowego OWT w Tarnowie wchodzą:

1. Przewodniczący: Renata Łabędź
  2. Członek: Barbara Pajdo
  3. Członek: Władysław Strejczek
  4. Sekretarz: Iwona Sztorc

Zawody II stopnia polegają na rozwiązaniu 2 z 3 zadań z wybranej uprzednio grupy tematycznej. Czas na rozwiązanie zadań to 2,5 h. Zawody rozgrywane były w jednej grupie tematycznej elektryczno–elektronicznej.

Zawody III stopnia (centralne) OWT odbędą się 17 kwietnia 2021 r. w Warszawie.

Olimpiada Wiedzy Technicznej jest świetną promocją szkół, które kształcą przyszłe kadry techniczne. Najlepsi zostaną zakwalifikowani do etapu centralnego, który będzie przepustką do uznanych uczelni technicznych w Polsce.

Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy zakwalifikowania się do finału ogólnopolskiego XLVII OWT.