SŁAWNI MATEMATYCY

slawni matematycy26 lutego w ramach Szkolnych Dni Kultury uczniowie klas I Ib,  IT oraz IN uczestniczyli  w prezentacji „SŁAWNI MATEMATYCY”. P. D. Bartoń  przedstawiła sylwetki kilkunastu znanych matematyków takich jak: TALES Z MILETU, PITAGORAS Z SAMOS, KARTEZJUSZ, STEFAN BANACH, WACŁAW SIERPIŃSKI, autorów podręczników akademickich np. FRANCISZKA LEJĘ, WŁODZIMIERZA KRYSICKIEGO oraz trzech matematyków, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA…  tj. HENRYK ZYGALSKI, JERZY RÓŻYCKI, MARIAN REJEWSKI. Uczniowie mogli posłuchać anegdod z życia niektórych matematyków, dowiedzieli się np. dlaczego nie ma narody NOBLA z dziedziny matematyki oraz zapoznali się z kilkoma złotymi myślami o matematyce. Jedną z nich jest: „Matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki”, którą sformułował filozof ROGER BACON.