Uroczyste obchody 90 lecia ZST

Dzień 22 października 2021 roku był niezwykłym wydarzeniem dla wszystkich osób związanych z Zespołem Szkół Technicznych w Tarnowie.  W tym  dniu obchodzono jubileusz 90-lecia ZST. Powodem uroczystych obchodów była nie tylko 90 rocznica istnienia szkoły, ale także nadanie auli, w której odbywają się wszystkie ważne wydarzenia z życia społeczności szkolnej, imienia Kazimierza Abratowskiego – pianisty, kompozytora, dyrygenta chórów i orkiestr. Obchody rozpoczęły się na cmentarzu w Mościcach przy grobie pianisty. Kwiaty na grobie Kazimierza Abratowskiego złożył osobiście gość specjalny, jego wnuk pan Jerzy Jankowski. Po mszy świętej, która odbyła się  w kościele NMP Królowej Polski w Tarnowie-Mościcach rozpoczęła się  uroczystość jubileuszowa, na którą przyjęli zaproszenie licznie zgromadzeni goście.

Zebranych powitał  dyrektor  szkoły Jacek Różycki słowami:” W imieniu organizatorów jubileuszu oraz całej społeczności ZST dziękuję za przyjęcie naszego zaproszenia do wspólnego świętowania. W naszej auli często gościmy wielu znamienitych gości, ale bardzo rzadko tylu naraz”. Dyrektor podziękował za przyjęcie zaproszenia przedstawicielom władz Tarnowa – Panu prezydentowi Romanowi Ciepieli, Bogumile Porębskiej, Jakubowi Kwaśnemu, Grażynie Barwacz, przedstawicielom kuratorium oświaty- Łukaszowi Drewinkiewiczowi i Tadeuszowi Bernademu.

Dyrektor Jacek Różycki podziękował również za przybycie i współpracę pracodawcom, firmom, partnerom wspierającym szkołę,  w tym głównego Partnera Grupę Azoty reprezentowaną  przez Pana Zbigniewa Paprockiego oraz Artura Kopcia.

Dyrektor podziękował także za przybycie reprezentantom firm: Gaz System S.A., TAURON DYSTRYBUCJA, TAURON WSPARCIE, MEGAEL, Domex, Teyon, Automatyka.

Zaproszenie na uroczystość przyjęła również Rektor PWSZ w Tarnowie Pani Małgorzata Kołpa oraz prorektor ds. Studenckich i Dydaktyki Pani Małgorzata Martowicz, a także Pan Adam Masłoń z Politechniki Rzeszowskiej, który jest absolwentem ZST.

Gromkimi brawami zostali przywitani również przedstawiciele stowarzyszeń naukowo technicznych współpracujących z ZST: Naczelnej Organizacji Technicznej, Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego, Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

Dyrektor Jacek Różycki powitał także przyjaciół z Mościc: Panią dyrektor Centrum Sztuki Mościce Annę Chmurę, Pana Jana Wielgusa z rady osiedla Mościce, Panią Barbarę Brożek- Czekańską -prezes Towarzystwa Przyjaciół Mościc.

Równie gorąco zostali przywitani dyrektorzy tarnowskich szkół, dyrektorzy szkoły partnerskiej z Puław oraz emerytowani dyrektorzy ZST Pan Jerzy Pantera oraz Krzysztof Kołaciński.

Pan dyrektor powitał także rodziców, nauczycieli, pracowników, absolwentów, uczniów ZST oraz członków Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół ZST.

Dyrektor Jacek Różycki powiedział:” Na zakończenie zostawiłem słowa powitania i szczególne wyrazy wdzięczności za przyjęcie naszego zaproszenia dla Pana Jerzego Jankowskiego. Powitajmy gromkimi brawami naszego gościa specjalnego – Pan Jerzy Jankowski- wnuk Kazimierza Abratowskiego!”

Pan Jerzy Jankowski dokonał uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej i nadania auli szkolnej imienia Kazimierza Abratowskiego.

Spośród zebranych gości głos zabrali m. in  Pan Jerzy Jankowski, Prezydent  Tarnowa Roman Ciepiela oraz reprezentanci: Rady Miejskiej, Delegatury  Kuratorium Oświaty w Tarnowie, Dyrektor Generalny  zarządu Grupy Azoty, rektor PWSZ w Tarnowie.

Statuetkę Przyjaciela ZST otrzymał emerytowany Dyrektor Krzysztof Kołaciński, a nagrody SITPCHEM otrzymały wyróżniające się uczennice klas chemicznych Iwona Kupisz, Aleksandra Hołuń  oraz Joanna Sowa. Słowa podziękowania otrzymał również Jakub Nowak – uczeń kierunku technik fotografii i multimediów, który zaprojektował plakat jubileuszowy.

Pani Dyrektor Dorota Lis zaprezentowała  album i suplement ZST  oraz  okolicznościowy medal .

Część artystyczną pod kierunkiem Marty Kaczor, Pawła Kality i Alicji Wiśniowskiej przygotowała utalentowana młodzież ZST w składzie:

Aktorzy

2. Patryk Pałucki 3I
  3. Kacper Drelicharz 3E
  4. Jakub Małek 3I

Po części artystycznej  odbyło się spotkanie  gości, pracowników, uczniów, absolwentów i przyjaciół ZST w budynku pracowni przy ul. Chemicznej.  Na zakończenie świętowania miał miejsce  koncert Orkiestry Dętej Grupy Azoty S.A.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania młodzieży, która dzięki swojemu talentowi i zaangażowaniu nadała uroczystości niepowtarzalny charakter.

fot. Tadeusz Koniarz

fot. Kacper Wielgus 3TF