30 LAT SKT

Szkolny Klub Turystyczny przy ZST w Tarnowie obchodzi w tym roku 30-lecie swojej działalności. Klub powstał w kwietniu 1992 r. z inicjatywy nauczyciela Pawła Golca oraz uczniów ówczesnych klas pierwszych – Pawła Łępy i Marcina Gębarowskiego. Od początku istnienia działa w strukturach Oddziału „Ziemi Tarnowskiej” Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego jako Koło Nr 63. W latach 90-tych pracował również jako Szkolne Koło Oddziału Wojewódzkiego Polskiego Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych w Tarnowie.
SKT PTTK i SK PTSM szybko zyskały wielu sympatyków. Już na początku istnienia zrzeszały kilkudziesięciu uczniów ZST.
Dziś Klub „Wehikuł”, który tą nazwę, zainspirowaną utworem zespołu Dżem, posiada od 2010 r. zrzesza 42 członków w tym: 27 uczniów, 2 nauczycieli i 13 absolwentów.
Głównym celem Klubu jest rozwijanie wśród młodzieży szkolnej zainteresowań turystyką i krajoznawstwem, upowszechnianie górskiej turystyki kwalifikowanej, propagowanie czynnego wypoczynku, ukazywanie piękna przyrody, poznawanie historii i zabytków Polski. Od kilku lat zainteresowaniem wielu uczestników imprez cieszy się geocaching, polegający na odnajdowaniu ukrytych w terenie skrytek.
Klub organizuje w ciągu roku wiele imprez cyklicznych, w większości których mogą brać udział również uczniowie niezrzeszeni. Należą do nich: Szkolny Turniej Turystyczny ZST, Rajd „Powitanie Wiosny”, Szkolny Rajd Górski ZST „Wehikuł”, Szkolne Dni Turystyki ZST z biwakiem pod namiotami, Jesienny Rajd Górski „TRAMP”, Andrzejki Klubowe oraz Zlot Członków Klubu. Co roku w październiku reprezentacja SKT bierze udział w międzyszkolnym Rajdzie „Złoty Liść”, w którym w roku 2021 uczestniczyło 30 uczniów.

Jeśli chcesz przeżyć niezapomniane chwile na turystycznym szlaku, w górskim schronisku, przy ognisku i gitarze, poznać nowych przyjaciół – wstąp do SKT PTTK „Wehikuł”.

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH!
www.skt.zst.tarnow.pl