”All you need is love…” czyli Walentynki w naszej szkole

Walentynki. Dzień Zakochanych. W szkole czuć było miłość. Nie mogło być inaczej ☺
Koncert życzeń ze szkolnego radiowęzła, „miłosna” fotobudka, poczta walentynkowa. Wiele sposobów i odpowiedni czas, aby wyznać sobie miłość, sympatię, przyjaźń.

Koncert Walentynkowy, czyli muzyczne świętowanie, był największym wydarzeniem zaplanowanym na ten dzień. Koncert w atmosferze ciepła i miłości do innych ludzi, mający wywołać uśmiech, wzruszenie, wzbudzić dreszcz emocji. Koncert przeciwko nienawiści, która często wypiera z serca miłość…

Swoją obecnością zaszczycił nas  p. Zbigniew Paprocki, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego oraz p. Artur Kopeć, członek zarządu Grupy Azoty. Zarówno zaproszonych gości jak i całą społeczność szkolną serdecznie powitała wicedyrektor szkoły, p. Beata Łabno.

A gdy przed sceną pojawili się Aleksandra i Tomek, dwójka profesjonalnych prowadzących,  już wiedzieliśmy, że imprezę czas zacząć!

I energia zaczęła krążyć w powietrzu…

W muzyczną podróż zabrała nas najpierw Dominika wraz zespołem Celebrations. Jej charakterystyczna barwa głosu, sposób interpretacji  piosenek, umiejętność nawiązania kontaktu z publicznością i muzykami, ruch sceniczny, czynią z niej artystkę kompletną. Wszyscy muzycy świetnie rozumieli się na scenie, wszak są profesjonalistami, ale też przyjaciółmi od wielu lat. Żegnając się z publicznością, Dominika podchodziła do każdego z muzyków, którzy grali po kilka nutek, aby mogli podkreślić swoją osobowość muzyczną. Adrian, Daniel, Filip i Mateusz wraz z Dominiką stworzyli przepiękną atmosferę, odpowiedni klimat.

Postawili na interakcję pomiędzy zespołem i publicznością, gwarantując zabawę.

Jeszcze nie opadły emocje, a rozbrzmiały piosenki dwóch pasjonatek muzyki afroamerykańskiej. Od razu naszą uwagę przykuł specyficzny, emocjonalny sposób śpiewania wokalistki. Sonia śpiewem przekazywała uczucia, z lekkością wchodziła zarówno w rejestry wysokie jak i niskie, grając przy tym na gitarze. Szeroki zakres dźwięków, poczynając od cichych i delikatnych aż do głośnych, wydobywała natomiast ze swojego instrumentu Klaudia. Cajon, bo tak brzmi jego nazwa, to niezwykłe połączenie egzotycznego, etnicznego brzmienia z modernistyczną konstrukcją i technologią. Po raz pierwszy instrument zabrzmiał na naszej szkolnej scenie i od razu zachwycił wszystkich. Z duetem gościnnie wystąpili Kuba i Wojtek. Tak cudnie wsparli koleżanki gitarowym brzmieniem, że zrodził się pomysł, aby wkrótce powtórzyć wspólny występ w oparciu o kolejne przeboje.

Sporym zaskoczeniem dla wszystkich było pojawienie się na scenie Aleksandry Legutko, absolwentki naszej szkoły. Ola była uczennicą pierwszej w historii naszej szkoły klasy o profilu fototechnik. Występowała na tej scenie wiele razy. Zauważyła, że kurtyna ma teraz inny kolor, sprzęt muzyczny jest o wiele bardziej zaawansowany, nagłośnienie sali i oświetlenie sceny profesjonalne, a przede wszystkim, że wśród młodzieży jest teraz tak wielu zdolnych muzyków. Głos Oli drżał, twarz wyrażała wiele emocji. Słuchaliśmy jej z ogromnym wzruszeniem.

Kolejne przeboje rozbrzmiały w wykonaniu Martyny i Adriana. Ten duet jazzowy zaprezentował się u nas po raz pierwszy. Obydwoje kształcą się w szkole muzycznej, a Adrian jest także uczniem naszej szkoły. Przy akompaniamencie Adriana, Martyna pokazała swoje zdolności wokalne, a także aktorskie, poprzez mimikę twarzy, gesty. Czarowała głosem, szczególnie przy piosence swojej ukochanej wokalistki, którą jest Alicia Keys. Adrian zagrał koncertowo. Swobodnie, pewnie, technicznie perfekcyjnie, niczym jego idol, Keith Jarrett.

Po ich występie na salę balową zabrali nas Weronika i Hubert. Najpierw zaprezentowali dostojny, a zarazem pełen pasji i bliskości partnerów walc wiedeński, a potem wirowali na parkiecie w rytm wolniejszego, ale równie eleganckiego walca angielskiego. Para wyglądała wytwornie, wykonywała same eleganckie ruchy. Taniec to sztuka, która dzięki Weronice i Hubertowi, chociaż na chwilę, ogarnęła i nas bez reszty.

“Risin’ up, back on the street, did my time, took my chances” zabrzmiało nagle za zasuniętą kurtyną… Czyżby za chwilę na scenie miał pojawić się Dariusz Michalczewski, którego te rytmy właśnie zawsze zagrzewały do walki przed wejściem na ring bokserski??…
Wkroczył. Ale Azyl w środku miasta. Wkroczył z taką energią i pewnością siebie, że cała aula oniemiała już przy pierwszych rytmach. Stworzyli show w oparciu o stare szlagiery i zrobili to tak przekonywująco, że od razu wszyscy idealnie wczuliśmy się w ten klimat. Klaudiusz, wyjątkowy wokalista, wspaniale przygotowany wokalnie,  wyraził siebie na scenie, pokazał ognisty temperament i obycie sceniczne. Zniecierpliwiony przechadzał się po scenie, gdy Kuba Kuczek i Mateusz, naprzemiennie z Marcinem, grali solówki na swoich instrumentach. Zniecierpliwienie Klaudiusza osiągnęło apogeum, gdy muzycy zeszli na bok sceny odsłaniając Kubę Nowaka, perkusistę, który umiejętnie wplótł w koncert improwizację.  Zaczął delikatnie, potem gwałtownie przyspieszył, przez chwilę grał nawet jedną ręką. Klaudiusz odliczał minuty, a Kuba grał i grał i grał…

A na koniec, prawdziwie fantastyczne widowisko, które warto było zobaczyć na żywo.

Zjawisko na scenie. Bez szkół muzycznych i dyplomów. Najwytrwalsi w próbach przed koncertem. Nasi Najmłodsi. Rockowa petarda! Zespół Rose of Sharyn! Niby najmłodsi, ale nad wyraz dojrzali i co niezwykle ważne, konsekwentni w doborze muzyki i repertuaru, którym są wierni od pierwszego występu na naszej scenie. Charyzmatyczna, delikatna Julia, udowodniła, iż idealnie odnajduje się zarówno w balladach jak i mocnych, nieco ostrzejszych brzmieniach. Daniel Majorek, najstarszy w zespole, pokazał urozmaiconą grę, która świetnie współgrała z jego wokalem. Kuba i Arek, gitarzyści, wirtuozi i wymiatacze, rozumieją się bez słów. Daniel Kukułka, perkusista grający z sercem,  z idealnym wyczuciem rytmu, umiejętnością budowania napięcia, z zacięciem do prowokowania kolegów do jeszcze intensywniejszego grania. No i Piotrek, który zaskoczył wszystkich, gdyż tym razem akordeon zamienił na instrumenty klawiszowe.
Rockowe i hardrockowe utwory w wykonaniu całego zespołu zabrzmiały wyjątkowo. Własne interpretacje i młodzieńczy zapał. Energia chłopaków i atmosfera, którą stworzyli,  była po prostu energetyzująca. W rozmowie po koncercie, Ola Legutko przyznała, iż właśnie zamarzyła o współpracy z tym zespołem.
Gdy muzycy pochyli się na pożegnanie w ukłonie, publiczność odwzajemniła to oklaskami.

Cały koncert brawurowo poprowadził duet: Aleksandra i Tomek. Ciekawie zapowiadali pojawiających się kolejno artystów, mieli świetny kontakt z publicznością. Prawdziwi gospodarze imprezy.

Echa koncertu nie cichną. Uczniowie, teraz już wytrawni słuchacze, dzielą się na korytarzach szkolnych wrażeniami z koncertu. A nasi muzycy? Czym jeszcze zaskoczą publiczność?

Żal ogarnia, iż tegoroczne Walentynki są już tylko wspomnieniem.

Ale za rok wrócimy! Z nowymi pomysłami!

I pamiętajmy, kochajmy się i bądźmy dla siebie życzliwi,  codziennie, nie tylko od święta.

Rozmawiajmy ze sobą i uśmiechajmy się do siebie. Czasem kilka niepozornych słów, jeden uśmiech, mogą zdziałać cuda…

Osoby przygotowujące fotobudkę:
Klasa 1A
Szymon Cebula 1F – wiceprzewodniczący SU
Członkowie SU: Klaudia Cierpich i Magdalena Matura z 1A

WYSTĄPILI:

Zespół Celebrations:
Dominika Kukułka (wokal), Mateusz Baran 3N (gitara basowa), Adrian Kowal 1Ib (instrumenty klawiszowe), Daniel Kukułka 1N (perkusja), Filip Łępa (gitara prowadząca)

Dolly Parton Jolene
Ania Dąbrowska W głowie
Kancelaria Zabiorę Cię właśnie tam
Mikromusic Takiego chłopaka
Renata Przemyk Babę zesłał Bóg

Rose Attic
Sonia Zdziebko 2F (wokal, gitara elektroakustyczna), Klaudia Nowicka 2F (cajon)
gościnnie:
Wojciech Gurgul 2E (gitara akustyczna), Jakub Kozioł 1N (gitara basowa)

Ben E. King Stand by Me
Elvis Presley Can’t Help Falling in Love with You
Mikromusic Takiego chłopaka
Mela Koteluk Odprowadź
The Dumplings Kocham być z Tobą

Aleksandra Legutko absolwentka klasy 4F (wokal)

Renata Przemyk Babę zesłał Bóg
Maanam Krakowski spleen

Duet jazzowy
Martyna Ogonowska (wokal), Adrian Kowal 1Ib (instrumenty klawiszowe)

Oleta Adams Get Here
Natalia Kukulska Im więcej Ciebie tym mniej
Alicia Keys If I Ain’t Got You

Para taneczna

Weronika Żaba (szkoła tańca MIKa), Hubert Kotul 1F (szkoła tańca eMiKa)
walc wiedeński, walc angielski

Azyl w środku miasta
Klaudiusz Klich (wokal), Mateusz Baran 3N (gitara basowa), Jakub Kuczek 3N (gitara prowadząca), Marcin Lechowicz (saksofon), Jakub Nowak 3N (perkusja)

Survivor Eye of the Tiger
James Brown I Feel Good
Guns N’ Roses Knockin’ on Heaven’s Door
Chubby Checker  Let’s Twist Again
Budka Suflera Takie tango
improwizacja – perkusja
Michael Jackson Billie Jean

Rose of Sharyn
Julia Gąciarz 1F (wokal), Arkadiusz Armatys 1N (gitara rytmiczna), Jakub Kozioł 1N (gitara basowa), Daniel Kukułka 1N (perkusja), Piotr Kozioł 1N (instrumenty klawiszowe),
Daniel Majorek 3N  (wokal, gitara prowadząca)

AC/DC TNT
Guns 'n Roses  Welcome to the Jungle
Oddział Zamknięty Oddział Zamknięty
Joy Division  Love Will Tear Us Apart
Judas Priest  Breaking the Law

Prowadzący:
Aleksandra Serwińska 1A, Tomasz Łoboda 3N, przewodniczący SU

Obsługa sprzętu nagłaśniającego:
Wojciech Gurgul 2E