Bliskie spotkania z chemią

Sesja popularnonaukowa Bliskie spotkania z chemią odbyła się w naszej szkole 27 lutego 2020 roku. Zaproszenie do wystąpienia przyjęli w tym roku wykładowcy PWSZ w Tarnowie pan dr Sebastian Bielecki i dr Marek Chyc, pracownicy Grupy Azoty pani Jadwiga Kania – Habel oraz Sebastian Szostak oraz przedstawiciele Gaz – Systemu SA  panie Małgorzata Zwierzyńska i Maria Wróbel. Uczniowie klas chemicznych mieli okazję posłuchać bardzo ciekawych prelekcji o tworzywach sztucznych, szkłach metalicznych, poznać mity i fakty związane  z plastikiem, ciekawe informacje na temat gazu ziemnego  oraz usystematyzować wiedzę na temat największego wyzwania XXI wieku – odpadów. Tradycyjnie już do grona wykładowców dołączyli nasi uczniowie, w tym roku wysłuchaliśmy referatów o samochodach hybrydowych (M. Matura, K.Jurczak ) i szkodliwym radonie (I. Kupisz, J. Sowa).
W programie sesji znalazł się również pokaz doświadczeń chemicznych przygotowany przez uczniów klas chemicznych pod kierunkiem nauczycieli chemii. Kolorowy świat chemii – tytuł pokazu oddaje jego charakter, było kolorowo, efektownie i ciekawie. Uczniowie wykonujący doświadczenia byli  świetnie przygotowani i udzielali widzom wyczerpujących, merytorycznych  informacji na temat obserwowanych zjawisk i procesów chemicznych. Wulkan chemiczny, lokomotywa, duch w kolbie, sztuczna krew, chemiczny kameleon, pasta dla słonia, chemiczny ogród to tylko niektóre z doświadczeń,  które przygotowali dla uczestników sesji młodzi chemicy z ZST.

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim za profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie Bliskich spotkań z chemią:

Nauczycielkom chemii, uczniom wykonującym doświadczenia, prowadzącym-  Darii Filipczak i Oli  Lasko z klasy 2TE, obsłudze technicznej- Patrykowi Pałuckiemu z 1 I i Kamilowi Główczykowi z kl. 3TA. Zaproszenia dla gości oraz plakaty przygotował pan Łukasz Cudek a zdjęcia wykonywali Bartosz Świder oraz Filip Macheta.

Wszystkim  bardzo serdecznie dziękuję. Następne bliskie spotkania z chemią za rok.  Dorota Lis