Bliskie spotkania z chemią w ZST

„Bliskie Spotkania Z Chemią” odbyły się w naszej szkole po raz dziewiąty,  27 i 28 lutego 2023 r.

W tym roku sesja chemiczna objęta została honorowym patronatem Prezydenta Tarnowa. Wykładowcy wyższych uczelni, Akademii Nauk Stosowanych  w Tarnowie i Politechniki Rzeszowskiej oraz pracownicy firm, z którymi ZST współpracuje, Grupy Azoty oraz Gaz Systemu,  przybliżyli  uczniom klas chemicznych  różnorodne zagadnienia  związane z chemią.

Dziękujemy wszystkim Wykładowcom za przyjęcie naszego zaproszenia do udziału w sesji.

Bliskie spotkania z chemią to wspaniała okazja do poszerzenia zainteresowań nie tylko z zakresu chemii, ale również ekologii, odnawialnych źródeł energii, tworzyw sztucznych.

Warto podkreślić, że w roli prelegentów wystąpili również uczniowie ZST, którzy kształcą się w zawodach chemicznych: technik analityk i technik technologii chemicznej.  Magdalena Różycka z 4TA, Inga Hebda z 3TAT, Emilia Siedlik i Magdalena Wideł z 4TT – gratulujemy wspaniałych wystąpień.

W pierwszym dniu członkowie Szkolnego Koła Młodych Chemików, które współpracuje ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego przygotowali pokaz doświadczeń chemicznych. Pokaz obejrzeli uczniowie klas pierwszych i mogli się przekonać na własne oczy, że chemia jest nie tylko ciekawa i kolorowa, ale nawet magiczna.

Tematyka wykładów była bardzo zróżnicowana: fotony, pomiary metanu, promieniotwórczość, procesy oczyszczania wody, paliwo z wodoru, zapach jako nośnik informacji, krzemionkowa rewolucja. Szczegółowy wykaz tematów w załączonym programie sesji potwierdza, że wszystkie prezentowane zagadnienia były bardzo interesujące  i aktualne.

Tegoroczne Bliskie Spotkania  z Chemią zakończył quiz chemiczny.  Przeprowadzony w formule teleturnieju „Milionerzy” dostarczył wszystkim uczestnikom niezapomnianych emocji. Rywalizacje wygrała klasa 1 TA, drugie miejsce zajęła klasa 2TAT a trzecie klasa 4A.

Dyrekcja Szkoły  dziękuje wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu tego wyjątkowego wydarzenia:

Panu Łukaszowi Cudkowi za przygotowanie oprawy graficznej

Panu Bartkowi Koziołowi za pomoc przy aplikacji konkursowej

Koleżankom Chemiczkom za niezawodne i wielostronne zaangażowanie

Radzie Rodziców za nieocenione wsparcie

Prowadzącym Jagodzie Kózka I Natalii Białek z 2 TAT za prawdziwy profesjonalizm

Uczniom przygotowującym pokazy chemiczne

Oli Bieś  z 4TA za wspaniałe  poprowadzenie konkursu

Obsłudze sprzętu nagłaśniającego: Jakub Jarosz 4 F, Jakub Małek i Patryk Pałucki 4I, Dominik Podraza 4TI, Marcin Madanowicz 3TI- Jesteście Niezawodni!

Fotografom z 3 TF; Oliwia Ziaja, Daria Grabczyńska, Wojciech Kania, Jakub Biskup, Piotr Migda.

Koleżankom z 4A za zaopiekowanie się naszymi Gośćmi; Weronika Chrzanowska, Martyna Stawarz, Karolina Świerczek, Agnieszka Konieczna, Angelika Regieć.

 

Kolejne Bliskie Spotkania z Chemią już za rok. To będzie wyjątkowe, jubileuszowe wydanie, na które już teraz zapraszamy.

fot. Wojciech Kania 3tf

fot. Daria Grabczyńska 3tf

fot. Oliwia Ziaja 3tf