ZST

DNI KULTURY – Bliskie spotkania z chemią

NKN101210 marca 2015 roku, w ramach Szkolnych Dni Kultury, odbyła się sesja popularnonaukowa „Bliskie spotkania z chemią”.
Zaproszeni goście przedstawili ciekawe prezentacje: mgr inż. Katarzyna Szczepanek – Kierownik Laboratorium Badania Wody i Ścieków Tarnowskich Wodociągów „Zarządzanie jakością, czyli jak przeżyć i nie zwariować we współczesnym laboratorium badawczym.”, mgr inż. Tomasz Malinowski – specjalista technolog Grupy Azoty „Produkcja i zastosowanie kaprolaktamu. Tworzywa sztuczne.”, mgr inż. Marek Chyc – specjalista analityk Grupy Azoty „Wybrane aspekty pracy w laboratorium chemicznym w Grupie Azoty.”…
Grupa Azoty ufundowała 4 nagrody dla uczniów, którzy odpowiedzieli na pytania związane z powyższymi prezentacjami.
W drugiej części sesji zaprezentowali swoje umiejętności uczniowie klas chemicznych, którzy z wielkim zapałem i zaangażowaniem przygotowali pokaz efektownych doświadczeń chemicznych. M. Łoboda, M. Smosna, K. Szarkowicz, M. Lech, P. Łabno z klasy I A jako Zespół Sympatycznych Techników przedstawili reakcje: „światła drogowe”, reakcję złoto-niebieską, reakcje barwne związane z prezentacją „Okiem w oko”.
A. Kocik, A. Gieniec (II A), M. Kusiak (III A) oraz B. Dusza, P. Bugajska (IV TACH) zaprezentowali doświadczenia – wulkan, gejzer, wielka piana, sztuczna krew, reakcje barwne wytrącania osadów, otrzymywanie wodoru i tlenku węgla (IV).
Na zakończenie sesji odbył się konkurs chemiczny, w którym uczestniczyły dwuosobowe zespoły z klas pierwszych:
I miejsce zajęła reprezentacja klasy I A w składzie Ż. Kras i K. Drwal;
II miejsce zajęła reprezentacja klasy I T w składzie E. Łopata i P. Kwiek,
III miejsce zajęła reprezentacja klasy I N w składzie W. Golonka i D. Sitko.
Zwycięzcom gratulujemy, a pozostałym drużynom dziękujemy za udział.
Całą imprezę sprawnie poprowadził M. Banaś (IV TACH). O dobrze działający sprzęt zadbali uczniowie z klasy II IA: M. Sumara, A. Pyrda, A. Siedlik.
Szczególne podziękowanie składamy uczniom: P. Zięba, J. Stolarczyk, K. Kopacz (IV FOT) , J. Sobczyk (III F) oraz panom Piotrowi Bernackiemu i Łukaszowi Cudkowi za pomoc w obsłudze multimedialnej.
Nauczyciele chemii wraz z uczniami dziękują p. Dyrektor Dorocie Lis za pomoc w organizacji sesji.
 


 
fot. Jakub Sobczyk kl. III F.