Budujemy budki dla nietoperzy

Szkolne Koło Ekologiczne w ramach „Dni Otwartych” promuje akcję „Budujemy budki dla nietoperzy”
W ramach „Dni Otwartych” Szkolne Koło Ekologiczne przygotowało stoisko na którym m.in. prezentowano budki dla nietoperzy wykonane przez naszych uczniów. Nasi wolontariusze prezentowali w jaki sposób można taką budkę wykonać. Z przygotowanej przez członków SKE prezentacji goście mogli się dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o tej mało znanej grupie ssaków, np:..
–  nietoperze wraz z ptakami są jedynymi współcześnie żyjącymi na Ziemi kręgowcami, które opanowały zdolność aktywnego lotu. Na ogół nie budują schronień lecz wykorzystują najrozmaitsze kryjówki zarówno naturalne ( dziuple drzew, jaskinie), jak i zbudowane przez człowieka. Można je spotkać niemal wszędzie – w piwnicach, za okiennicami, pod mostami, w studniach itp.
– niezwykłą cechą tych ssaków jest zdolność do echolokacji. Zdecydowana większość gatunków emituje ultradźwięki, które jako echo wracają do ucha informując o otoczeniu.
– nietoperze są drugim, po gryzoniach rzędem ssaków pod względem liczby gatunków – znanych jest ich ok. 970.
Na stoisku promowano też zdrową żywność (gimnazjaliści mogli spróbować koreczki owocowe oraz ciasteczka z ziarnami zbóż i ziół).
organizator: SKE