Byliśmy w Budapeszcie na zaproszenie Stowarzyszenia Rakoczego

W dniach 21-23 października 29-cio osobowa grupa uczniów naszej szkoły pod opieką Pana Dyrektora Krzysztofa Kołacińskiego, Pani Marzeny Gawron i Pani Katarzyny Pokorny wzięła udział
w uroczystości pod nazwą Gloria Victis, upamiętniającej rewolucję 1956 roku na Węgrzech, stanowiącej jednocześnie część obchodów Narodowego Święta Węgier. Głównymi momentami tego wydarzenia był przemarsz z pochodniami Bulwarem Dunajskim młodzieży polskiej, słowackiej, ukraińskiej i węgierskiej oraz złożenie wieńców pod pomnikiem Józefa Bema. Wspólny marsz młodych miał na celu upamiętnienie wiecu studentów Politechniki Budapesztańskiej, od którego rozpoczęła się rewolucja węgierska w 1956 roku.

Młodzież ZST wraz z opiekunami miała także okazję uczyć się tańców węgierskich, zwiedziła budynek parlamentu węgierskiego i mogła cieszyć się urokami pięknego Budapesztu w blaskach jesiennego słońca na Wzgórzu Gellerta.

Wyjazd na Węgry z pewnością należy zaliczyć do udanych, bo jeszcze długo będziemy wspominać gościnność i otwartość Węgrów.