ZST

Podsumowanie Dni Techniki 2013

dni techniki03Nowoczesne technologie, stosowane w sprzęcie powszechnego użytku wytyczają kierunek postępu technicznego we współczesnym świecie. Telefony komórkowe, telewizory, tablety, smartfony, komputery to wszystko powoduje, iż od współczesnego człowieka wymaga się dzisiaj więcej wiedzy, zwłaszcza praktycznej. Firmy coraz częściej szukają średniej kadry technicznej a tej brakuje. Szkoły zawodowe są coraz częściej wybierane przez gimnazjalistów i właśnie w tym celu zorganizowane zostały Dni Techniki a także po to,  aby zachęcić młodzież do nauki w Zespole Szkół Technicznych.

 baner v3

 

„Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”

(A.  Einstein)

Pod takim hasłem  przez dwa dni w Zespole Szkół Technicznych odbywały się Dni Techniki. Impreza skierowana była do wszystkich, w tym uczniów szkół średnich oraz gimnazjów,  zainteresowanych nowoczesną techniką w zakresie: robotyki, IT, systemów sterowania, motoryzacji oraz sprzętu AV.
Tak jak było zapowiadane, w Dniach Techniki wzięły udział firmy znane w regionie, w Europie i na całym świecie.
 
ASTOR
SKODA Auto Bączek
MOTOROLA SOLUTIONS
BOSSG
SONY CENTRE z Tarnowa
 
Partnerami medialnymi Dni Techniki były:
 
TEMI
Radio RDN Małopolska
IMAV-TV
Miasto i ludzie
Mościce.pl
 
Relację  z Dni Techniki można zobaczyć dzięki telewizji IMAV-TV,  Tygodnikowi „Miasto i ludzie” oraz Tygodnikowi TEMI. Na bieżąco informacje o Dniach Techniki przekazywane były w Radiu RDN MAŁOPOLSKA

 
 
 
 
 
 
Na Dni Techniki do szkoły przybyli prezesi,  właściciele  oraz przedstawiciele  prezentowanych firm.
Miłym akcentem była wizyta prezesa firmy ASTOR , Pana Stefana Życzkowskiego oraz Pani dyrektor Akademii ASTORA Małgorzaty Hadwiczak, a także właściciela SONY CENTRE z Tarnowa Pana Zbigniewa Kolaka, przedstawiciela firmy SKODA Auto Bączek  Pana Grzegorza Kasprzyka, przedstawicieli firmy MOTOROLA SOLUTIONS: Panów Jana Mitkowskiego oraz   Krzysztofa Wincela, prezesa firmy BOSSG – Pana Janusza Iwańca oraz współwłaściciela  Rafała Iwańca.
 
 
Pani dyrektor Akademii ASTORA wręczyła Szymonowi Judaszowi, ufundowany przez firmę ASTOR voucher na dowolny kurs z oferty ASTORA dla najlepszego Olimpijczyka ZST. Przypominamy, że Szymon Judasz został Laureatem 1 nagrody Olimpiady Wiedzy Technicznej .
 
W Dniach Techniki zaprezentowane zostało stanowisko oświetlenia LED nowej generacji, wystawiane przez hurtownię elektryczną MEGAel www.megael.com.pl
 
 
Pierwszy dzień:
 
 
Firma  ASTOR  www.astor.com.pl
 
Pracownik firmy ASTOR, Pan Łukasz Mąka, przedstawił prezentację na temat programowania robotów nowej generacji serii EPSON SCARA G1. Robot ten został wykorzystany do prezentacji przykładowej aplikacji wspomaganej systemem wizualizacji graficznej. Na ekranie można było obserwować kolejne etapy programowania oraz symulowania pracy robota. Po spełnieniu wszystkich zależności można było uruchomić  program na modelu rzeczywistym.
W drugiej części przedstawiciel firmy ASTOR zaprezentował sterownik nowej generacji firmy GF PAC Systems RXi Controller.
Na stronie głównej  www.astor.com.pl jest umieszczone następujące hasło:
 
Steruj swoim jutrem już dziś …..PACSystems RXi Controller
 
Prezentacja prac własnych uczniów ZST
 
Uczniowie klasy 2 TESK  –  Maciej Sady oraz Artur Zaniewski zaprezentowali swoje własne konstrukcje robotów mobilnych typu linefollower. Zaprezentowany został proces projektowania, montażu oraz programowania robota. Po zakończeniu prezentacji odbył się pokaz wykonanych modeli.
 
Firma SKODA AUTOBĄCZEK:  www.autobaczek.pl
 
 
Pracownik firmy SKODA Autobączek – Pan Grzegorz Kasprzyk zaprezentował nowości techniczne stosowane w nowym  modelu samochodu SKODA OCTAVIA.
Przed głównym wejściem można było oglądać wybrane modele SKODY, w tym nową OCTAVIĘ.
 
Firma MOTOROLA SOLUTIONS: www.motorolasolutions.com/PL-PL/Home
 
Przedstawiciele  MOTOROLA SOLUTIONS z Krakowa, Panowie Jan Mitkowski oraz  Krzysztof Wincel zaprezentowali strategie oraz główne kierunki działania firmy w Polsce i na świecie. W dalszej części prezentacji omówiono projekt diversity,  który realizuje i sponsoruje  firma MOTOROLA. Na jednym z ekranów prezentowany był film z zawodów walk robotów minisumo  z  2012 roku. Na drugim ekranie zaprezentowano  symulator graficzny do testowania napisanych algorytmów sterowania robotem minisumo.
 
Więcej informacji na stronie www.diversity.pl
 
Firma BOSSG: www.bossg.eu
 
Przedstawiciel firmy BOSSG – Pan Rafał Iwaniec zaprezentował główne kierunki działania firmy związane z niszczeniem dysków twardych w zakresie zawartych na nośniku danych jak również ekologicznymi aspektami utylizacji dysków twardych oraz sprzętu elektronicznego. Przed wejściem do szkoły postawiony był specjalny  samochód, w którym można było zniszczyć za darmo swój dysk. Więcej informacji na stronie www.niszczenie.pl
 
 
Firma SONY CENTRE Tarnów:
 
https://pl-pl.facebook.com/pages/Sony-Centre-Tarn%C3%B3w/168714829922829
 
Na zakończenie pierwszego dnia Dni Techniki w ZST pojawili się eksperci SONY, znani już z ubiegłorocznej edycji Dni Techniki – Panowie Dominik Ciochoń oraz Marcin Barszcz. Przedstawili zakres tematów, jaki przedstawią w ciągu drugiego Dnia Techniki.
 
Drugi dzień:
 
Drugi dzień przeznaczony był dla firmy SONY CENTRE z Tarnowa.
Dyrektor szkoły przywitał właściciela SONY CENTRE z Tarnowa Pana
Zbigniewa Kolaka oraz jego współpracowników.
Oczekiwane i oklaskiwane przez młodzież spotkanie z ekspertami SONY było głównym akcentem drugiego Dnia Techniki.
Panowie Dominik Ciochoń, Marcin, Barszcz oraz Tomasz Słupek w sposób dynamiczny i dowcipny  prezentowali najnowsze osiągnięcia  firmy SONY w zakresie telefonów XPERIA, tabletów, telewizorów, aparatów fotograficznych a także  kina domowego z głośnikami nowej generacji Nie obyło się oczywiście bez zaprezentowania legendy SONY czyli Play Station 3.
 
Wykaz sprzętu prezentowanego podczas drugiego Dnia Techniki:
 
Tablet Xperia Z 
Lżejszy, szybszy, bardziej kolorowy Xperia™ Tablet Z  z wyświetlaczem HD i procesorem Snapdragon™ S4 Pro.
Smartfon Xperia Z
Odkryj to, co najlepsze od Sony, w smartfonie.
Przedstawiamy smartfon full HD, owoc precyzji Sony
 
Słuchawki :
MDR-ZX100 , MDR-XB200,   MDR-XB600
 
Kamery:
HDR-PJ780, HDR-AS15, HDR-GW55VE, HDR-TD30
Aparaty:
DSC-HX300, SLT-A58, NEX5R
Telewizor Triluminos Color,  KDL-55W905, KLD55W805
Kino domowe:
BDV-N9100W
Play Station 3
 
Vaio:
SVL2413L – All in ONE + Notebook z matrycą dotykową.
Po prezentacji, zainteresowani uczniowie długo oglądali eksponaty i wypytywali ekspertów o szczegóły techniczne oferowanych wyrobów, przymierzali słuchawki, robili zdjęcia, sprawdzali możliwości tabletów, smartfonów oraz pozostałych eksponowanych urządzeń.
Tym miłym akcentem zakończyły się Dni Techniki w ZST, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
 
Na zakończenie.
Dziękuję wszystkim zaproszonym gościom za przybycie oraz zreferowanie tematu.
Dziękuję dyrekcji ZST za „włączenie zielonego światła” dla realizacji tak dużego przedsięwzięcia oraz pomoc w jego przygotowaniu.
Szczególne podziękowanie składam kolegom Andrzejowi Kieciowi, Robertowi Hosai oraz Markowi Płachcie za pomoc w realizacji projektu oraz upowszechnianie go wśród młodzieży ZST i gimnazjalistów.
Na koniec dziękuję uczniowi klasy 3 TSK ,Jackowi Żebrowskiemu za realizację projektów graficznych oraz wzorowe  prowadzenie Dni Techniki.
Jacek, nie po raz pierwszy wykazał się dużymi umiejętnościami technicznymi oraz chęcią pomocy.
Organizator Janusz Chmielewski
 
Do zobaczenia na kolejnych Dniach Techniki