Dramatyczny finał Licealiady w koszykówce chłopców

Tegoroczny finał odbył się w Mościckiej hali Domu Sportu. Do Tarnowa przybyło 6 najlepszych zespołów szkół ponadgimnazjalnych, reprezentujących poszczególne rejony województwa małopolskiego. Regulaminową nowością, w stosunku do lat ubiegłych był fakt dopuszczenia do rozgrywek SMS Marcina Gortata z Krakowa, szkoły o czysto koszykarskim profilu. Nic więc dziwnego, że właśnie ten zespół uważany był za zdecydowanego faworyta turnieju.
Początkowe mecze przebiegały zgodnie z tymi prognozami. Krakowski zespół z łatwością ogrywał rywali. Serię 3 zwycięstw zanotowała  również drużyna Zespołu Szkół Technicznych, choć zwycięstwa Tarnowian nie były aż tak imponujące…
Tarnowianie pokonali kolejno: ZS Niepołomice 39-27, I LO z Gorlic 47-23 i LO Sucha Beskidzka 45-7.
W ostatnim meczu turnieju przeciwnikiem ZST Tarnów była  niepokonana dotąd   drużyna krakowska.  Mecz miał niezwykle emocjonujący przebieg. Początkowo Tarnowianie zaskoczyli rywala i prowadzili różnicą 4 punktów. Na przerwę zespoły schodziły przy jednopunktowym prowadzeniu gospodarzy. W drugiej połowie drużyna Gortata szybko odrobiła niewielką stratę, a w następnych kilku minutach udało się jej uzyskać przewagę 6 punktów. Na ok. 4 minuty przed końcem nastąpił zryw drużyny ZST, która dzięki mocnej defensywie (Sebastian Bogusz i Dawid Łazarek) oraz dynamicznym akcjom w ataku
Pawła Zaczkiewicza, doprowadziła do wyrównania. Na kilka sekund przed końcem  meczu S.Bogusz trafił jeden z 2 rzutów wolnych i tarnowianie wyszli na jednopunktowe  prowadzenie. Goście z Krakowa zmarnowali swoją ostatnią akcję i mecz zakończył się wynikiem 34-33 dla ZST Tarnów.  Zdobyty tytuł mistrza Małopolski upoważnia tarnowską drużynę do reprezentowania naszego województwa w czerwcowym Ogólnopolskim Finale Licealiady w koszykówce.
Skład ZST Tarnów: Bogusz Sebastian, Tadel Kamil, Kłusek Igor, Pitaś Mateusz, Zaczkiewicz Paweł, Bednarz Artur, Zaczkiewicz Piotr, Łazarz Dawid, Derkacz Patryk, Szwed Adrian, Januś Jan. Trener zespołu: Chmura Zbigniew.
Ostateczna kolejność turnieju:

  1. ZST Tarnów
  2. SMS LO GORTATA KRAKÓW
  3. ZS NIEPOŁOMICE
  4. LO nr 1 SUCHA BESKIDZKA
  5. LO nr 1 GORLICE
  6. TECHNIKUM nr 1 TRZEBINIA

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]