ZST

Kiermasz warzywno-owocowy w ZST

dsc08367Jesień jest sezonem  owoców i warzyw. Targowiska mienią się ciepłymi kolorami pomidorów, jabłek, dyń, winogron, brokułów, kalafiorów  i dziesiątek innych produktów sezonowych, obok których trudno przejść obojętnie, zwłaszcza gdy mamy świadomość, jak dobroczynny wpływ mają one na nasze zdrowie.  Od najmłodszych lat rodzice, lekarze i dietetycy wpajają nam zasadę, że aby żyć zdrowo, należy spożywać pięć porcji warzyw  i owoców dziennie . Obecnie mówi się nawet, że powinno być ich w codziennym jadłospisie jeszcze więcej. Jednym słowem, im więcej, tym lepiej. Szeroko zakrojone badania prowadzone w ostatnich dziesięcioleciach przez różne kraje, jednoznacznie wskazują, że wiele chorób, zwłaszcza tak zwanych chorób cywilizacyjnych, jest wynikiem złego  sposobu odżywiania, opartego  na fast foodach, żywności wysoko przetworzonej i nafaszerowanej chemią, która kosztem naszego zdrowia, zapewnia produktom długi termin przydatności do spożycia. Za dużo w naszym jedzeniu cukru, soli, tłuszczu i ogólnie rzecz biorąc – kalorii. Za mało witamin, błonnika, mikro i makroelementów. Niepokojące są też wyniki badań dotyczące spożywania mięsa i wędlin. Dokładnie rok temu, 26 października 2015 WHO (World HealthOrganisation) wydało komunikat, w którym ostrzega, że czerwone mięso i przetworzone produkty mięsne, czyli wędliny, przyczyniają się do powstawania nowotworów. Tygodnik Newsweek komentując na swoich łamach ostrzeżenie WHO pisał : „Czerwone mięso i wędliny od lat są na cenzurowanym. Ostrzegają przed nimi nie tylko specjaliści z WHO, ale także eksperci ze Światowego Funduszu Badań nad Rakiem (World CancerResearch Fund – WCRF). Ustalili oni, że najsilniejszy związek między mięsną dietą, bogatą w duże ilości czerwonego mięsa i wędlin, a nowotworami jest widoczny w przypadku raka jelita grubego, przełyku, żołądka i jamy ustnej. […]Z najnowszych danych International Agency for Research on Cancer (IARC) wynika zaś, że nadmiar mięsa może sprzyjać również rakowi prostaty i trzustki. Czerwonego mięsa nie powinno się jeść więcej niż 500 g tygodniowo, a bardzo niewielką część z tej ilości mogą stanowić wędliny, uważają eksperci WCRF. W badaniu EuropeanProspectiveInvestigationintoCancer and Nutrition (EPIC) wykazano natomiast, że u osób, które każdego dnia zjadały ok. 80 g czerwonego mięsa, ryzyko zachorowania na raka jelita grubego zwiększało się o jedną trzecią w porównaniu z tymi, którzy byli na diecie wegetariańskiej.   […]Naukowcy nie są zgodni, czy mięsna dieta zwiększa także ryzyko rozwoju nowotworów piersi. W badaniu EPIC wykazano jednak, że kobiety, które często jedzą szynki czy kiełbasy, są prawie dwa razy bardziej zagrożone rakiem piersi niż panie, które jadają te produkty sporadycznie. Naukowcy przypuszczają, że znajdujące się w szynkach i kiełbasach nasycone kwasy tłuszczowe podwyższają stężenie estrogenów i innych hormonów we krwi, a to sprzyja powstawaniu tzw. nowotworów hormonozależnych, czyli m.in. raka piersi i jajników.” Cały artykuł można przeczytać tutaj: http://www.newsweek.pl/nauka/bekon-i-szynka-powoduja-nowotwory-jak-papierosy-ostrzezenie-who,artykuly,372990,1.html. Inne ciekawe artykuły dotyczące tego tematu opublikował też tygodnik Wprost https://www.wprost.pl/78007/Mieso-zabija , Gazeta Wyborcza http://wyborcza.pl/1,75400,19091455,wedliny-powoduja-raka-mieso-prawdopodobnie-tez-ostrzega-who.html i inne czołowe media.
W świetle powyższych informacji Szkolne Koło Ekologiczne postanowiło zorganizować  w naszej szkole dzień promocji niedocenianych warzyw i owoców i przekonać uczniów by „łaskawszym okiem” spojrzeli na brokuły, pietruszkę czy paprykę.  W środę 26 października,na specjalnym stoisku, znajdującym się na pierwszym piętrze głównego budynku,można było zakupić małe, zdrowe specjały czyli warzywno-owocowe cuda, przygotowane przez wolontariuszy z klasy 2A i 2T. Przygotowaliśmy również tablicę informacyjną na temat zasad zdrowego odżywiania by poprzeć nasze działania wiedzą teoretyczną. A co dokładnie znalazło się na naszych kiermaszowych stołach?

  • Dla owocożerców przygotowaliśmy koktajle ze swieżo-blendowanych jabłek, bananów, melonów, kiwi i gruszek z dodatkiem cytryny i ewentualnie odrobiny soku malinowego. Dla smakoszy dbających o linię był też wariant z dodatkiem warzyw – dyni a nawet pietruszki i szpinaku.
  • Na poranne śniadanie oferowaliśmy kanapki z doskonałym zamiennikiem wędlin – bogatym w białko hummusem domowej roboty. Dekorowane kiszonym ogórkiem i pietruszką „hummonapki” serwowane były z zestawem świeżych warzyw z dodatkiem oliwy z oliwek i ziół prowansalskich .

Na długiej przerwie na stołach pojawiły się bardziej sycące specjały:

  • Gorrrąca zupa dyniowa urzekająca barwą i aromatem przypraw
  • Ostre jak brzytwa burrito z czerwoną fasolą, paprykami w trzech kolorach, kukurydzą i mnóstwem bogatego w likopen sosu pomidorowego – serwowane przez Panią Alicję Skazę po mistrzowsku na kilka sposobów.
  • Placuszki dyniowe podawane na zimno pod pierzynką ze słodkiego musu bananowego, dekorowane marchewką
  • Tarta „Zielony Wypas” czyli brokuły, por i cukinia na kruchym cieście, zapieczone w pysznym, serowo-śmietanowym sosie.
  • Sałatka warzywna „zadziorny por”, której ostry charakter łagodziła pajda żytniego chleba

Dla tych, dla których dzień bez słodyczy jest dniem straconym przygotowaliśmy desery :

  • Energetyczne batony orzechowe bez sztucznych barwników i chemii
  • Aromatyczne ziemniaczki w posypce z kokosu

Było pysznie, zdrowo i kolorowo  a przede wszystkim warzywnie i owocowo. Jeśli smakowały wam nasze dania, zachęcamy, żebyście zrobili je sobie sami. W zakładce Szkolnego Koła Ekologicznego zamieścimy wkrótce przepisy, z których korzystali wolontariusze. Jeśli macie własne sprawdzone przepisy na dania wegetariańskie, może wykorzystamy je następnym razem. Zgłoszenia i propozycje chętnie przyjmą organizatorzy.
Wszystkim, którzy wsparli naszą akcję składamy serdeczne podziękowania, a w szczególności Pani Alicji Skazie, za pomoc w przygotowaniu potraw i praktyczną lekcję marketingu w sprzedaży oraz Panu Pawłowi Kalicie za użyczenie sali.
Kulinarnych doznań dostarczyli:
Filip Biś kl.2A
Monika Janiga kl.2A
Katarzyna Łachut kl.2A
Magdalena Mędala kl.2A
Natalia Patulska kl.2A
Wiktoria Pilok 2T
Joanna Witek kl.2A
Beata Żaczek kl.2A
Beata Kotaś
 
Wszystkim wolontariuszom ogromne podziękowania składają organizatorzy: Beata Kotaś i Anna Fronc z SKE