ZST

konkurs wiedzy o kulturze i historii Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych


Dnia 7.02.2012 odbył się, jak co roku, konkurs wiedzy o kulturze i historii Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych organizowany przez mgr Beatę Kotaś. W drodze eliminacji do konkursu wyłoniono przedstawicieli następujących klas:…
kl.IV Tin B – Janusz Kukułka, Paweł Ziewacz, Michał Krawiec
kl. IV TSK – Sebastian Dybowski, Krystian Borzęcki, Paweł Ławrynowicz
kl. III Lob Monika Pach, Kamila Kurpiel, Emilia Mietelska,

kl. III Tin a – Jakub Aksamit, Arkadiusz Jacak, Bartek Klich
kl. II TEAP – Marcin Wawrzon, Tomasz Kowal, Paweł Nowak
Konkurs składał się z kilku konkurencji. Uczniowie odpowiadali na pytania, wybierali właściwą odpowiedź spośród kilku opcji, rozpoznawali na zdjęciach sławne osoby i miejsca. Ich odpowiedzi oceniane były przez jury w składzie mgr Katarzyna Chorążek, mgr Ewa Wójtowicz mgr Bożena Jaskólska.
Po dwóch godzinach zmagań wyłowiono ostatecznie zwycięzców:
I miejsce: kl. IV Tin B – 50 pkt
II miejsce: kl. IV TSK – 43 pkt
III miejsce: kl III Lob – 40 pkt

IV miejsce: kl. II TEAP – 35 pkt
V miejsce: kl. III Tin A – 32 pkt
Zwycięzcy zgodnie z tradycją otrzymają pamiątkowe dyplomy oraz cenne nagrody książkowe, które zostaną wręczone na uroczystości zakończenia roku szkolnego. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie. Dziękujemy również uczniom obecnych klas za gorący doping.
A oto przykładowe pytania eliminacyjne na które odpowiadali uczniowie aby zakwalifikować się na tegoroczny konkurs. Jeśli znasz większość odpowiedzi, jesteś, bądź będziesz uczniem ZST w przyszłym roku szkolnym, zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie w lutym 2013 roku. Będzie to już 8 edycja tego konkursu. Zapraszamy.
1.    Czy nazwy Wielka Brytania i Anglia oznaczają to samo?
2.    Jak nazywa się ulica będąca centrum finansowym Nowego Yorku?
3.    W jakim wieku dzieci w Wielkiej Brytanii zaczynają szkołę?
4.    Jaką znaną postać literacką stworzył Sir Arthur Conan Doyle?
5.    Jak ma na imię mąż królowej brytyjskiej Elżbiety II?
6.    Wymień dwie główne partie polityczne w Stanach Zjednoczonych.
7.    Jak nazywają się wyznawcy odłamu wiary Chrześcijańskiej żyjący w Stanach         Zjednoczonych, którzy żyją w komunach, noszą    tradycyjne stroje i nie korzystają z        prądu, nowoczesnych urządzeń takich jak samochody czy telefony?
8.    Jaka religia dominuje w Wielkiej Brytanii?
9.    Jaka roślina jest symbolem Irlandii?
10.    Jak nazywa się znany aktor, były gubernator Kalifornii?