”LEARN & FLY” – Rzeszów 2022

23 maja 2022r. na Politechnice Rzeszowskiej odbyły się zawody modeli latających. W tej wyjątkowej imprezie pod hasłem ”LEARN & FLY”wzięło udział dwóch uczniów z naszej szkoły, z klasy 3 TN: Maciej Górski orazKarol Sitko. Do udziału w konkursie zachęcił ich pan Marek Płachta, który wspierał ich na każdym etapie przygotowań i poprowadził do sukcesu.

Rozpoczęcie i zakończenie zawodów miało miejsce na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Istotą zawodów było samodzielne skonstruowanie modelu latającego bez napędu przy użyciu prostych materiałów, najlepiej z odzysku.

Konkurs rozpoczął się we wrześniu 2021r. Początkowo do szkoły przysyłane były materiały pozwalające na zapoznanie się z zasadami budowy samolotów, następnie należało rozwiązać kilka quizów, dzięki którym otrzymywało się bonusy w postaci dodatkowych lotów na zawodach.

Same zawody składały się z 3 części:

  1. Prezentacja modelu przed komisją.
  2. Rzuty modelu, gdzie główną rolę odgrywała długość lotu.
  3. Upadek modelu z wysokości 1,5 metra (tzw. test wytrzymałości) oraz wykonanie lotu po tym teście.

 

Na zawodach panowała świetna atmosfera, uczniowie poznali wiele ciekawych osób oraz nowych, inspirujących rozwiązań technicznych w modelach.

Zawody odbędą się również w przyszłym roku szkolnym 2022/2023, w związku z czym już  teraz zapraszamy pasjonatów modelarstwa lotniczego do wzięcia udziału!

Opracowanie: p. Ewa Wójtowicz, p. Marek Płachta