Literatura popularnonaukowa – prezentacja i zachęta do wypożyczania

Ten rodzaj literatury służy upowszechnianiu wiedzy naukowej w postaci przystępnej i zrozumiałej dla niespecjalistów, ludzi niezwiązanych zawodowo z daną dyscypliną. Autorami publikacji popularnonaukowych są często naukowcy. Sięgając po ten rodzaj literatury czytelnik próbuje wyjaśnić sobie problemy, które go interesują lub niepokoją.

Publikacje popularnonaukowe mogą przybierać zróżnicowane formy piśmiennicze i wydawnicze np. atlasy, biografie, poradniki, publicystyka, wykłady, zbiory zagadek, a dla najmłodszych – książki kreatywne.

Cechy literatury popularnonaukowej:

  • różnorodna tematyka – może dotyczyć nauk humanistycznych, medycznych, przyrodniczych, społecznych, technicznych. W obrębie jednej publikacji zakres jest monotematyczny,
  • różnorodny odbiorca – publikacja może być skierowana do odbiorcy w różnym wieku i o różnym poziomie wiedzy,
  • niespecjalistyczne nazewnictwo – zastosowanie terminologii fachowej ograniczone jest do minimum,
  • wykorzystywanie funkcji fatycznej – poprzez korzystanie z bezpośrednich zwrotów, odwołuje się do doświadczeń odbiorcy.

Tematyka:

Oczywiście także ulega modom. Są lata, gdzie na fali wielkich odkryć np. z astronomii, czy medycyny, właśnie literatura popularyzująca te dziedziny cieszy się największym wzięciem. Kiedy kolorowe czasopisma, internet zachęcają ludzi do analizy własnych uczuć, czy zachowań, publikują wywiady z celebrytami, opowiadającymi o sukcesach i klęskach, budzi się potrzeba sięgnięcia po publikacje z dziedziny psychologii. W ostatnich latach daje się zauważyć wielką popularność publicystyki, która przenosi nas w różne rejony świata i przybliża różne aspekty życia – kulturowe, socjologiczne, polityczne. Także zdrowy styl życia, poznawanie fauny, flory i poszanowanie przyrody to kolejny „modny” trend w literaturze popularnonaukowej. Uczniowie naszej szkoły najchętniej sięgają po książki popularyzujące astrofizykę i kosmologię np. Kosmiczne zachwyty – N. DeGrasse Tysona, Krótka historia czasu i Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania – S. Hawkinga.

Zachęcam Was – sięgnijcie po książki popularnonaukowe! Może w kolejności widocznej na fotce obok tytułu – włamcie się do mózgu (swojego), wg przepisu Radka Kotarskiego, następnie także wg instrukcji zawartej w  kolejnej publikacji, całkiem spokojnie skonstruujcie drukarkę 3d, a na koniec nie pozostanie nic innego, jak zainwestowanie zarobionej kasy wg zasad zawartych w książce Michała Szafrańskiego „Finansowy Nijna”. Pieniądz robi pieniądz, więc nie martwiąc się o sprawy przyziemne, spokojnie możecie poznawać nowe światy i dokształcać się w dziedzinach które Was interesują – m. in. za sprawą literatury popularnonaukowej.

I na koniec informacja praktyczna – biblioteka jest czynna codziennie! Zapraszam – Lucyna Olejnik