Nowości w bibliotece szkolnej

Dzięki hojności Rady Rodziców biblioteka wzbogaciła się w okresie przedświątecznym w różnego typu literaturę.

Galeria nowych książek dostępna poniżej artykułu.

Literatura faktu:
A. Bikont – Sendlerowa. W ukryciu – Sama tytułowa bohaterka (zgodnie z podtytułem) pozostaje w niej w pewnym ukryciu. Gdy opisywane są wydarzenia z okresu okupacji, to raczej jest to portret zbiorowy ukrywanych, ukrywających i ścigających. Poznajemy zarówno konkretnych Żydów, działaczy Rady Pomocy Żydom „Żegota”, jak również dowiadujemy się o działalności szmalcowników. To opowieść o niezwykłych Polkach i uratowanych przez nie setkach dzieci.
A. Herbich – Dziewczyny z powstania
A. Stasiuk – Tekturowy samolot
M. Sznajderman – Fałszerze pieprzu : historia rodzinna
M. Szczygieł – Gottland; Niedziela, która zdarzyła się w środę
T. Terzani – Powiedział mi wróżbita: lądowe podróże po Dalekim Wschodzie. Autor – wybitny, światowej klasy reportażysta – ostrzeżony w Hongkongu przez wróżbitę, że nadejdzie rok, gdy latanie samolotem będzie dla niego śmiertelnym zagrożeniem, postanowił przemieszczać się jak dawni podróżnicy. Pieszo, łodzią, autobusem, samochodem i pociągiem odwiedził Birmę, Tajlandię, Laos, Kambodżę, Wietnam, Chiny, Mongolię, Indonezję, Singapur i Malezję. Wszędzie szukał kontaktów z wróżbitami, jasnowidzami i szamanami, co sprawiło, że z coraz większym zrozumieniem i szacunkiem odnosił się do dawnych zwyczajów i przekonań, dziś zagrożonych przez agresywne formy zachodniej nowoczesności.

Powieść historyczna:

Brzezińska A. – Córki Wawelu: opowieść o jagiellońskich królewnach. Jest to wyprawa na dwór króla Zygmunta Starego. Karlica Dosia, podarowana królowej Bonie, towarzyszy pięciu jagiellońskim córkom. Autorka przedstawia losy autentycznych postaci, wplata w fabułę wiele informacji dotyczących ówczesnej rzeczywistości. Jest ot obowiązkowa lektura dla wszystkich, którzy czekali na opowieść o przeszłości, przypominającą książki Pawła Jasienicy.
Falcones I.- Dziedzice ziemi – napisany po dziesięciu latach przerwy dalszy ciąg powieści „Katedra w Barcelonie”

Powieść obyczajowa:

A. Amer – Kroniki z życia ptaków i ludzi – propozycja dla czytelników lubiących śledzić ludzkie losy na przestrzeni wielu lat. Bohaterami książki są ludzie doświadczeni przez wojnę, uwikłani w sąsiedzkie i rodzinne kłótnie, przerzucani z jednego końca świata na drugi, do domów kiedyś zamieszkanych przez innych.
M. Atwood – Grace i Grace – powieść ubiegłorocznej laureatki Nagrody Nobla. Autorka stworzyła – na podstawie prawdziwej historii jednej z najbardziej zagadkowych i najsłynniejszych kobiet XIX wieku – niezwykle urzekającą, wstrząsającą i niepokojącą opowieść o seksualności, okrucieństwie i tajemnicy.
W. B.Cameron – Psiego najlepszego, czyli był sobie pies na święta
J. Fellowes – Czas przeszły niedoskonały
A. Gumundur – Miasteczko w Islandii
M. Lunde – Historia pszczół – to ciekawa powieść, którą czyta się szybko, a historia ludzi i pszczół nie nudzi, zawiera w sobie drugie dno –  opowieść o trudnych relacjach dzieci i rodziców. Różnica pokoleń, pasja, słownictwo, marzenia, to wszystko dzieli, zamiast łączyć. Lunde pokazuje jednak, że więź pomiędzy rodzicem, a dzieckiem jest w stanie przetrzymać wszystko.
K. Mirek – Słodkie życie
W. Myśliwski – Ostatnie rozdanie
A. Szepielak – Francuski klejnot
K. Ishiguro – Nie opuszczaj mnie – powieść tegorocznego laureata Literackiej Nagrody Nobla, której akcja toczy się w ekskluzywnej szkole z internatem, różniącej się jednak od innych tego typu placówek tym, że nie można jej opuszczać. Do wychowanków docierają tylko strzępki informacji o ich przyszłości, które zaczynają się składać na przerażającą prawdę.
J. Moyes – Nie opuszczaj mnie
J. Sosnowski – Fafarułej czyli pastylki z pomarańczy
N. Sparks – We dwoje
Powieść młodzieżowa:
F. Hardinge – Drzewo kłamstw – wielowarstwowa powieść z epoki wiktoriańskiej. 14-letnia Faith chciałaby w przyszłości zostać przyrodnikiem, jak jej ojciec, który ginie w tajemniczych okolicznościach. Niestety, żyje w czasach, w których kobiety rzadko dochodzą do głosu. Dziewczyna musi mieć dużo siły i odwagi, by podążyć za swoimi marzeniami. Jest to książka o dorastaniu, dochodzeniu do prawdy, przekraczaniu granic i pasji.
J. Green – Żółwie aż do końca – kolejna książka autora bardzo popularnej, zekranizowanej powieści „ Gwiazd naszych wina”

Kryminał, sensacja:

K. Bonda – Lampiony
H. Coben – Tęsknię za tobą
K. Follett – Skandal z Modiglianim
C. Lackberg – Czarownica
N. Neuhaus – W lesie – wciągający kryminał o serii morderstw w małej niemieckiej miejscowości; pokazuje także intrygujące tło społeczno-kulturowe małych miejscowości, w których każdy zna każdego od kilku pokoleń.

Fantastyka:

C. Clare – Mechaniczny anioł; Mechaniczny książę – książki z gatunku „fantasy urban”
T. Pratchett – Nacja – pełna przewrotnego humoru i niesamowitych przygód opowieść z gatunku „co by było, gdyby”, w której dochodzi do spotkania dwóch cywilizacji, odkrycia niezwykłej tajemnicy sprzed wieków, a świat toczy się w nieco innym kierunku, niż ten, w którym potoczył się nasz. Dla miłośników cyklu „Świat Dysku” i tych którzy dopiero chcą poznać humor i fantazję T. Pratchetta.

Książki, które przybliżają czytelnikowi świat przyrody:

Wohlleben P. – Sekretne życie drzew; Nieznane więzy natury – W konwencji gawędy snutej przy ognisku autor ujawnia niewidoczne dla zwykłych spacerowiczów zjawiska i relacje pomiędzy wszystkimi stworzeniami – od najmniejszych bakterii po dumne i wiekowe dęby i buki. Tłumaczy, że to właśnie ich wzajemne relacje sprawiają, że cały las żyje w równowadze, a my możemy cieszyć się jego istnieniem.

” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Zapraszam do czytania! – Lucyna Olejnik