„Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”

instytut Pamięci Narodowej zaprasza do udziału w akcji społecznej „Ofiarom stanu wojennego. Zapal Światło Wolności”. Zapalając w oknie świecę 13 grudnia wyrażamy solidarność z ofiarami stanu wojennego.

Kampania społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.

We wtorek 13 grudnia o 19.30 zapalamy w oknach świece symbolizujące pamięć o ofiarach stanu wojennego, a jednocześnie nasze przywiązanie do wolności.

Wirtualną świecę można również zapalić na stronie http://swiatlowolnosci.ipn.gov.pl/

Zapraszamy również do obejrzenia niezwykłej animacji ukazującej stan wojenny w zupełnie nowym wymiarze. Nie jest to opowieść o czasie mroku i utraconej nadziei, lecz o niezłomnej  walce i oporze, który doprowadził Polaków do ostatecznego zwycięstwa nad komunizmem.

https://www.youtube.com/watch?v=TXInWXyMx3E

Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Krakowie

(Centrum Edukacyjne” Przystanek Historia”)