Opieka nad domowymi pupilami

Dnia 12.03.2015 r. odbyła się  w ramach Szkolnych Dni Kultury pogadanka na temat opieki nad domowymi pupilami. Na zaproszenie  Szkolnego Koła Ekologicznego prelekcję wygłosili panowie weterynarze Artur Marek i Jakub Świątek z Centrum Zdrowia Małych Zwierząt  przy ul. Mościckiego 27 w Tarnowie.
Wiosna, to okres, kiedy w wielu domach pojawia się nowy domownik – pies, kot lub inny zwierzak. Są tacy, którzy dopiero zaczynają  przygodę z domowym pupilem. Wiele osób ma spore doświadczenie w opiece nad domowym zwierzęciem, zawsze  jednak warto skorzystać z porad ekspertów…

Panowie weterynarze w swojej prelekcji omówili podstawowe kwestie, na jakie trzeba zwrócić uwagę mając psa lub kota. Uczniowie dowiedzieli się jak ważna jest dobrze zbilansowana dieta zwierzęcia i dlaczego szkodzimy naszym pupilom częstując je resztkami z własnego talerza lub wręcz narażamy ich życie podając kości kurczaka. Poruszyli też ważną kwestię chorób zwierzęcych i odzwierzęcych, dróg  zakażeń i metod zapobiegania najgroźniejszym chorobom poprzez  odrobaczanie i szczepienia  ochronne. Przypomnieli też o bezwzględnym obowiązku corocznego szczepienia psów na wściekliznę, często zaniedbywanym przez właścicieli.  Jest to niezmiernie ważna sprawa, zwłaszcza, że w ostatnim czasie przypadki  tej śmiertelnej, nieuleczalnej choroby zanotowano na obrzeżach Tarnowa a także już w samym mieście, zarówno w centrum jak i w Mościcach. Uczniowie dowiedzieli się również, kto to jest groomer  i jak zadbać o zdrową sierść zwierzęcia. Na koniec krótko przedstawiono kwestię sterylizacji, zabiegu, który zapobiega rosnącemu problemowi bezdomności wśród zwierząt.  Przypominamy, że w miesiącu marcu zabieg taki można przeprowadzić taniej w większości gabinetów weterynaryjnych w ramach specjalnej akcji.
W trakcie spotkania najbardziej uważni uczniowie zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami przygotowanymi przez Centrum  Zdrowia Małych Zwierząt . Po jego zakończeniu,  panowie weterynarze chętnie udzielali indywidualnych porad dotyczących opieki nad pupilami.
Gościem specjalnym prelekcji był uroczy dziesięciomiesięczny czekoladowy labrador o imieniu Gucci.
Bardzo serdecznie dziękujemy panu Arturowi Markowi i Jakubowi Świątkowi za poświęcony  czas i przekazaną wiedzę.
Organizatorzy: p. B. Kotaś, p. A. Fronc