ZST

Pijar, to jest to!

Na samym początku trzeba sobie zadać pytanie, kim jest pijar? Jest to brat zakonny, najczęściej również kapłan. Ktoś, kto pragnie żyć radami ewangelicznymi. Osoba, która kocha dzieci i młodzież tak, że gotowa jest dla nich poświęcić całe życie.
Istnieją również szkoły prowadzone przez pijarów. Fundacja Oświatowa im. S. Konarskiego stworzyła projekt pt. „Współpraca młodzieży polskiej i szwajcarskiej w celu wypracowania optymalnego modelu aktywizacji młodego pokolenia do udziału w życiu publicznym”. Temat trudny, pozornie nic nie mówiący i raczej nie zachęcający do uczestnictwa w I konferencji, która odbyła się 19-20 października 2011 roku w Hotelu Św. Norberta w Hebdowie.
A czym zajmuje się projekt i do kogo jest skierowany? Projekt zajmuje się tworzeniem społeczeństwa obywatelskiego oraz edukacją liderów społecznych, a biorą w nim udział w nim uczniowie i nauczyciele z 40 szkół z całej Polski. Na pierwszy rzut oka straszna nudna, jednak to coś więcej niż dwa dni wolnego od szkoły. Warto było dowiedzieć się czegoś ciekawego.
Podczas pierwszych warsztatów, które odbyły się 16 i 17 listopada 2011 roku między innymi uczestniczyłam w debacie oxfordzkiej, zapoznałam się z preambułami Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i Konstytucji Szwajcarskiej, a także w kilkunastoosobowym zespole opracowałam zarys projektu z zakresu edukacji obywatelskiej. Miałam również okazję późnym wieczorem zwiedzać hebdowski klasztor, który jest przepiękny.
Wszystko zostało zorganizowane w taki sposób, że z chęcią zostałabym tam dłużej. Dzięki temu projektowi poznałam wielu wspaniałych młodych ludzi, z którymi się bardzo zżyłam i mam nadzieję, że nasza znajomość przetrwa dłużej niż do czerwca, kiedy całe przedsięwzięcie zostanie zakończone.
Moim zdaniem, warto uczestniczyć we wszelakich projektach, ponieważ jest to nowe doświadczenie, które może zaowocować w przyszłości i wszystkich do tego gorąco zapraszam.
Relacja Ani Baran z klasy II LOd