Ekologia

Podsumowanie akcji rowerowej 'Tour de ZST’

Rowerowy zawrót głowy czyli podsumowanie Tour de ZST

We wrześniu b.r. obchodziliśmy Tydzień Zrównoważonego Transportu. Z tej okazji Szkolne Koło Ekologiczne w ramach akcji Tour de ZST zachęcało wszystkich chętnych do podjęcia dwutygodniowego wyzwania dojeżdżania do szkoły na rowerze, jest to bowiem najbardziej ekologiczny środek transportu. W akcji wzięło udział 36 zarejestrowanych uczestników, którzy przez 10 dni trwania konkursu przejechali w sumie ponad 2 tysiące kilometrów. Ogólne wyniki byłyby na pewno znacznie lepsze gdyby nie załamanie pogody, które nastąpiło w drugim tygodniu akcji. Zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu został Tomasz Ciurej z kl. 2Ib, który przejechał łącznie 240 kilometrów. Drugi najlepszy wynik należy do Moniki Janigi z klasy 4A, która przejechała 180 kilometrów, na trzecim miejscu uplasował się Kacper Wardzała z kl. 3A z wynikiem 162 kilometry. Wśród wszystkich uczestników rozlosujemy nagrody.

Nasza zabawa była też pretekstem do zbadania trendu rowerowego w społeczności naszej szkoły. Wolontariusze Tour de ZST codziennie spisywali nie tylko uczestników konkursu ale również całkowitą liczbę rowerów zaparkowanych pod naszą szkołą, zarówno pod budynkiem głównym jak i na pracowniach. Okazało się, że poza osobami zarejestrowanymi do szkoły przyjeżdżało niemal drugie tyle rowerzystów, którzy z różnych powodów nie przystąpili do rywalizacji. Liczba niezarejestrowanych uczestników oscylowała od 5 do 26 w poszczególne dni. Dniem rekordowym był piątek 21. września, kiedy do szkoły przyjechało 54 rowerzystów (28 zarejestrowanych i 26 niezarejestrowanych). Najgorzej wypadł poniedziałek 23. września. Nic dziwnego, huraganowy wiatr, opady i smsy alarmowe o zagrożeniu pogodowym powinny były zniechęcić wszystkich do jazdy na rowerze. Mimo to pod szkołą pojawiło się 7 śmiałków biorących udział w konkursie i 5 spoza. W sumie, przez cały okres trwania konkursu naliczono 167 rowerów zarejestrowanych i 152 rowery niezarejestrowane. Tak więc przez 10 dni między 17 a 28 września do szkoły przyjechano na rowerze łącznie 319 razy. Średnia odległość dojazdu uczestników od domu do szkoły wynosiła 5,59 kilometra, czyli średnio pokonywali oni 11,18 kilometra dziennie. Gdyby policzyć osobom niezarejestrowanym taką właśnie odległość dojazdu z domu do szkoły i z powrotem, wtedy do ogólnego wyniku przejechanych 2024,8km moglibyśmy dodać jeszcze 1699.36 kilometry. Czyli w sumie można założyć, że społeczność naszej szkoły w 10 wrześniowych dni mieszanej pogody przejechała około 3500 kilometrów. Czy to dużo? To tak, jakbyśmy pojechali z Tarnowa do Lizbony na końcu Europy (3365,5km według mapy Google) trochę zwiedzając po drodze. Dla porównania, w ostatniej edycji ogólnopolskiej akcji rowerowej ‘Kręć kilometry’ organizowanej przez fundację Allegro All For Planet, rowerzyści z Tarnowa w okresie od początku maja do końca września 2018 roku (a więc przez 153 dni, z czego 62 dni to okres wakacji sprzyjający wycieczkom rowerowym młodych ludzi) przejechali łącznie 15290 km zajmując 106. miejsce w Polsce. Daje to niecałe 100 kilometrów dziennie, które należy dalej podzielić na nieznaną liczbę uczestników. Nas ograniczała odległość szkoła-dom i pogoda. Myślę więc, że nasz wynik wygląda całkiem przyzwoicie.

Zachęcam też wszystkich do zapoznania się z dodatkowymi materiałami dotyczącymi naszego konkursu, które pojawią się w najbliższym numerze gazetki szkolnej. Znajdziecie tam wywiady ze zwycięzcą, Tomaszem Ciurejem a także z nauczycielami biorącymi udział w konkursie. Ich spojrzenie na jazdę na rowerze może was zadziwić.

Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie serdecznie dziękuję i życzę powodzenia w losowaniu nagród. Jego termin zostanie podany do wiadomości w formie ogłoszenia na stronie ZST i na tablicy przy sali 119.

Szczególne podziękowania należą się też wolontariuszom, którzy codziennie na długiej przerwie spisywali uczestników konkursu.

Organizator: Beata Kotaś, Szkolne Koło Ekologiczne

05.10.2018

 

Ranking końcowy Tour de ZST